ОСТАННІ НОВИНИ

Віцепрезидентка Єврокомісії заявила про прогрес України у виконанні критеріїв щодо членства в ЄС

Ольга Денисяка

|

Віцепрезидентка Єврокомісії Вера Йоурова, відповідальна за цінності й прозорість, відзначила прогрес України й Молдови у виконанні критеріїв, що супроводжували надання їм статусів кандидата у члени Євросоюзу. Також вона бачить просування Грузії в її намірах отримати аналогічний статус. Про це Йоурова сказала в інтерв’ю Радіо Свобода.

Водночас високопосадовиця, зони відповідальності якої стосуються більшості критеріїв, висунутих Єврокомісією країнам, не змогла оцінити, чи прогрес достатній, щоб перейти з ними до наступного етапу.

«У моєму портфоліо є правосуддя. У мене є боротьба з організованою злочинністю, відмиванням грошей, шахрайством, корупцією, медіагалузь. Тому я з великим інтересом спостерігаю за тим, якою буде оцінка Єврокомісією прогресу, тому що прогрес є. Чи буде прогрес достатній, щоб перевести країни до наступного етапу, я не можу вам сказати наразі», – зазначила Йоурова.

На уточнювальне запитання про те, що саме віцепрезидентка Єврокомісії скаже під час засідання колегії єврокомісарів, де оцінюватимуть прогрес країн, чиновниця зазначила, що озвучить те, що «мені потрібно буде», додавши, що «або воно є, або його немає».

«У ЄС немає іншого вибору, окрім як набратися сміливості та розвиватися – рости географічно, політично, рости через потребу бути сильнішим, стійкішим. Тому нам потрібно, на мій погляд, розвиватися в напрямку України, Молдови та Грузії, так. Але водночас ми повинні наполягати на тому, що ці три країни виконують, знову ж таки, зобов’язання, які є частиною переговорів», – зазначила віцепрезидентка Єврокомісії.

Коментуючи шанси України та Молдови розпочати переговори про вступ цього року, а Грузії – отримати статус кандидата, високопосадовиця побажала країнам успіху, водночас зауваживши, що оцінка прогресу в реформах – «велика робота».

«Я б побажав їм успіху, тому що в обох країнах є великі сподівання. Також у Грузії я нещодавно розмовляла з міністром закордонних справ Грузії, і вони також хотіли б перейти до наступного етапу. Але знову ж таки, оцінити прогрес у реформах – досить велика робота. У цих реформаторських зусиллях є одна складна річ. Ми завжди хочемо, щоб закони діяли, інституції працювали, але ми хочемо стабільності рішень, щоб вони працювали на практиці. (…) Ми не можемо знати, що станеться в майбутньому. Але Комісія зосереджується на тому, що є на папері», – резюмувала Юрова.

Україна отримала статус кандидата в члени Європейського союзу в червні 2022 року. Надалі від країни в такому статусі вимагається виконати сім критеріїв, що стосуються боротьби з корупцією, дотримання свобод тощо. Очікується, що 8 листопада Єврокомісія дасть оцінку виконаному, від цієї оцінки залежатиме перехід до наступного етапу – переговорів про вступ. Україна сподівається, що такі переговори розпочнуться наприкінці 2023 року.

Передісторія

Україна офіційно стала кандидатом у члени Євросоюзу у червні 2022 року. До початку переговорів про вступ Україна має виконати сім умов.

Станом на червень 2023-го, як казали у ЄС, було виконано вже дві умови, вони пов’язані зі судовою реформою та законом про медіа. Нещодавно Верховна Рада також ухвалила закон про нацменшини, який теж був однією з умов щодо початку переговорів про членство у Євросоюзі.

Днями західні ЗМІ писали, що в жовтні Єврокомісія таки рекомендуватиме розпочати переговори щодо вступу України в Європейський Союз, однак буде наполягати на прогресі у вирішенні проблем в деяких пріоритетних сферах, зокрема в боротьбі з корупцією.

Президент Володимир Зеленський хоче, аби переговори щодо вступу України до Євросоюзу розпочались ще у 2023 році. Тому він на початку вересня закликав Верховну Раду ухвалити всі закони, необхідні для старту цього процесу.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль говорить, що уряд розраховує провести переговори про вступ та підписати угоду про членство в ЄС протягом двох років, тобто до 2025 року. Про такі ж часові межі нещодавно заявила й віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зі свого боку неодноразово наголошувала, що Україна стане членом ЄС, але про те, коли б приблизно це могло статись, жодних припущень не висловлювала. У липні вона сказала, що її вражають темпи просування України на шляху до Євросоюзу. За словами фон дер Ляєн, якщо оперативність введення реформ збережеться, то Україна швидко зможе стати частиною ЄС.

Водночас президент Європейської ради Шарль Мішель говорить, що ЄС повинен бути готовий прийняти нові країни-члени до 2030 року.

6 жовтня 2023 року Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що переговори про вступ України до ЄС розпочнуться ще цього року.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *