Синод УПЦ Московського патріархату, що є частиною російської православної церкви, заявив що захищатиме орендовану Києво-Печерську лавру всіма законними засобами». Відповідне рішення опублікувала пресслужба УПЦ МП, повідомляє Львівський портал.
«Закликаємо всіх кріпитися у вірі, підсилити свої молитви і всіма законними засобами захищати нашу найдорожчу святиню – Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру», – йдеться у рішенні.
Керівництво російської церкви в Україні заявило також про масштабний тиск на своїх прихожан, і закликає до «твердого і непохитного стояння у вірі, яка проповідує не розбрат, а єднання, не злобу, а примирення, не жорстокість, а милосердя.
Водночас вони запевняють, що у 1988 році отримали музейні святині у руїні і за 35 років оренди «не просто відбудували і відновили все навколо, а примножили і прикрасили».
А також попи згадують подвиги українських захисників, які можуть бути їхніми прихожанами та бідкаються, що влада в Україні намагається знищити російське православ’я.
«Що ж натомість роблять наші можновладці? Вони зневажають і плюндрують святині, намагаючись нас, православних, всебічно залякати, умовити на якийсь «компроміс» і, в результаті, просто знищити», – йдеться у заяві.
Як відомо, УПЦ Московського патріархату має залишити Києво-Печерську лавру до 29 березня 2023 року.
Із 21 березня 2023 року попам Московського патріархату заборонили вхід до мощів Києво-Печерської лаври.
З чого все почалося?
2 грудня 2022 року Україна запровадила санкції проти Московського патріархату, через системну антиукраїнську діяльність УПЦ МП в Україні та пропагування так званого «рускава міра». Правоохоронцями було відкрито низку кримінальних проваджень.
Конституційний суд України також визнав конституційним закон «Про свободу совісті та релігійні організації», який передбачає обов’язкову згадку в назві УПЦ Московського патріархату приналежності до Російської православної церкви (РПЦ).
Кому належить Києво-Печерська лавра
Києво-Печерська лавра належить державі і українському народу, а не російській православній церкві (УПЦ МП). Найдревніший її монастир Києво-Печерської лаври заснований за київського князя із династії Рюриковичів Ярослава Мудрого ще в 1051 році. У середньовіччі храм був оплотом православ’я Русі – України, а не Московії (Росії).
5 січня 2023 року стало відомо, що Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври офіційно повернули у державне користування. Як відомо із 2016 року собор та церква були передані у почасове безоплатне користування Української Православної Церкви Московського патріархату, однак термін договору сплинув 31 грудня 2022 року. З цього приводу створили комісію, яка з 2 січня 2023 року займалася інвентаризацією майна, а також складанням акту технічного огляду двох будівель.
За підсумками роботи комісії був підписаний відповідний Акт про повернення будівель зі сторони УПЦ МП. Цікаво, що на останнє засідання комісії не з’явився митрополит Московського патріархату Павло, який мав підписати Акт про повернення. Утім його демарш законних дій комісії не є перешкодою для повернення державного майна.
Цікаво, що напередодні Нового року 78% українців висловились, що час вже розібратися із діяльністю московського патріархату в Україні.
Окрім того Московський патріархат планують виселити із Почаївської лаври на Тернопільщині.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Андрій Котенський