ОСТАННІ НОВИНИ

Як прощалися з Героєм України Ігорем Юхновським

Андрій Котенський

|

Сьогодні у Львові попрощалися із Героєм України Ігорем Юхновським. Він помер 26 березня на 99 році життя. Чин похорону Ігоря Рафаїловича відбувався у львівському Свято-Покровському кафедральному соборі Православної церкви України. Після чого з політиком та вченим попрощалися на площі Ринок. Поховали Юхновського на Личаківському цвинтарі, повідомляє Gazeta.ua.

Провести його в останню путь прийшли десятки людей – друзі, знайомі, родичі та мешканці Львову.

Журналісти зібрали спогади друзів і колег Юхновського про нього.

Християнин із дитинства

О 10:00 Свято-Покровський кафедральний собор ПЦУ наповнюється людьми. Тихенько перешіптуються між собою, хрестяться та несуть до труни Ігоря Юхновського живі квіти – червоні троянди, білі та жовті хризантеми. Священники стають по обидва боки домовини. Храм наповнюється приємним ароматом ладану – починається чин похорону.

Відспівування Ігоря Рафаїловича в храмі ПЦУ – не тільки данина його регаліям. Останні роки час від часу він відвідував храми Православної церкви України. А до 96-річчя намагався вистоювати практично кожну недільну літургію. Хоча попри солідний вік це було далеко не просто, адже такі служби у церквах могли затягуватися на півтори-дві години.

«Прошу в Бога про Україну, про душі померлих та про здоров’я живих», – казав Ігор Рафаїлович.

«Серед усіх релігій християнська – найбільш передова»

Любов до християнства у нього зародилася ще з дитинства. Його дід мав дві парафії у Дубенському повіті. Був діловою людиною, згадував Юхновський.

«Купив собі будинок біля церкви, схожий на маленький замок. Там були стіни в метр товщиною і вікна – всередині широкі, а зовні подібні до бійниць. У дитинстві я любив дивитись у ці вікна на світ – луг із високою травою, малесенький струмок. А ще любив лежати на цьому лузі горілиць і дивитися на небо, – казав політик. – Серед усіх релігій християнська – найбільш передова. Поясню, чому. Христос був євреєм і виконував 10 заповідей Мойсея, які є основою і християнської релігії. Це заповіді Божі. Від Христа заповіді були зовсім інші. Блаженні тихі. Це заповіді милосердя. Тобто наука милосердя. І вона доповнює заповіді Мойсея».

Людина-епоха

У Львові накрапає дощ. Та люди не розходяться: вервечкою йдуть за чорним катафалком, який востаннє провозить Юхновського вулицями рідного міста. Спиняється на площі Ринок. Оркестр грає траурну мелодію.

Із почесним громадянином Львова прийшли попрощатися чимало відомих людей. Серед них – голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду Музею Голодомору Іван Васюник. Він особисто знав покійного, а у 2010-2018-х роках був головою секретаріату Ініціативної групи «Першого грудня».

«Для мене співпраця, дружба з Ігорем Рафаїловичем – висока честь і велика школа – як життєва, так і служіння Державі, – говорить Іван Васюник. – Він, не дивлячись на вік і статус, завжди був доступний, щирий та по-батьківськи добрий. Ігор Юхновський – представник і один з лідерів епохи відновлення та становлення української державності. Та,власне, його самого можна сміло вважати Епохою. Його відхід у вічність є такою ж непоправною втратою для України і для мене, як і смерть Любомира Гузара, Євгена Сверстюка, Богдана Гаврилишина. Вони по праву в рамках діяльності Ініціативної групи «Першого грудня» отримали народне визнання моральних авторитетів нації».

Дружба з Ігорем Рафаїловичем – висока честь і велика школа

В останні місяці Іван Васюник кілька разів планував зустрітися з Ігорем Юхновським.

«Не сталося. Простіть і спочивайте з Богом, дорогий Ігоре Рафаїловичу, – продовжує. – Юхновський був великим українцем. Мудрим, толерантним ,надзвичайно працьовитим, ефективним. Згадую в ці хвилини лиш небагато з того, що спільно з Ігорем Юхновським зроблено у справі відновлення памʼяті про Голодомор 1932-1933 років. Підготовлено рішення та запущено нову державну інституцію Український інститут національної памʼяті. Підгототовлено та спільними надзусиллями прийнято в Верховній Раді Закон про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу. Випущено унікальне видання “Національна книга памʼяті жертв Голодомору” в якій вперше ідентифіковано майже мільйон жертв геноциду. І це лише декілька цеглинок Ігора Рафаїловича у будову нової Української Держави».

Узяв слово і міський голова Львова Андрій Садовий. Він висловив жаль з приводу смерті вченого і політика.

«Світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Творець України. Обличчя Незалежності», – так охарактеризував покійного мер.

Похований біля дружини

Ігоря Юхновського поховали у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі. Покоїтиметься біля дружини Ніни, яка померла 2018-го. Її відхід тоді став важким ударом для вченого. Разом пара прожила майже 60 років.

«Із дружиною познайомився в університетській бібліотеці. Ніна була дуже вродлива, – розповідав Ігор Рафаїлович. – Кілька тижнів тільки дивився на неї. Потім наважився познайомитися. Через два роки побралися».

На прощанні з дружиною вчений подякував усім людям, які пройшли провести її в останню путь.

«Шановні мої друзі, шановні мої діти, мої правнуки. Шановний Андрію Івановичу, голово нашого прекрасного міста. Дякую вам, що ви всі прийшли віддати шану, дякую, що разом з нами», – казав тоді на похороні Юхновський.

У нього залишилася донька 72-річна Наталя, яка працює біологом і син Петро, 66 років. Також двоє онуків і двоє правнуків.

Ігор Юхновський – український фізик-теоретик, громадський та політичний діяч, доктор фізико-математичних наук, професор Національної академії наук та нардеп I-IV скликань Верховної Ради. У 2005 році йому було присвоєно звання Герой України. Був почесним громадянином Львова.

Ігор Рафаїлович народився 1925-го у селі Княгинне, яке на той момент входило до складу Польщі, а нині є частиною Рівненської області. Воював у Другій світовій війні.

Як вчений він створив Львівську школу статистичної фізики та розробив власні методи теоретичних досліджень.

Юхновський обирався нардепом до перших чотирьох скликань Верховної Ради. За цей час був Головою Комісії Верховної Ради з питань науки та освіти, членом парламентської президії, Державним радником України, Головою спеціальної тимчасової комісії з питань майбутнього. З жовтня 1992-го по 1993 рік працював першим віцепрем’єром.

Один з авторів Конституції України 1996 року. Працював над новим Основним законом.

Як громадський діяв він заснував Всеукраїнське об’єднання ветеранів. Висловлювався за примирення червоноармійців та ветеранів УПА.

Ігор Юхновський – один зі співзасновників Українського інституту національної пам’яті та ініціативної групи «Першого грудня».

Раніше повідомлялось, що Львів провів в останню путь академіка Ігоря Юхновського, який помер 26 березня 2024 року на 98 році життя.

Ініціативна група «Першого грудня» – об’єднання відомих інтелектуалів та громадських діячів опублікувала «Останній поклін Ігорю Юхновському».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *