Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський почав планувати операцію в Курській області з липня, втаємничено від Заходу. Про це пише Бабель з посиланням на джерела The Economist.
Генерал розглядав кілька сценаріїв наступу української армії на найслабші місця російської оборони: вторгнення у Брянську або Курську область чи в обидві. Метою було зменшити наступ військ РФ на Донбасі й отримати козир для будь-яких майбутніх переговорів.
Свої плани Сирський тримав у секреті. Ділився ними лише з кількома генералами й силовиками. Також він спілкувався з президентом Володимиром Зеленським віч-на-віч, без його штабу. Значну частину розвідки виконувала армійська розвідка, а не Головне управління розвідки Міноборони, яке включили до операції вже на пізньому етапі.
Головнокомандувач втаємничив плани про наступ й від західних союзників. За даними джерела, дві операції, які планував Сирський, зірвалися через Захід. В одному випадку інформація потрапила до росіян, а в іншому – західні союзники наказали не втілювати план. Секретність дозволила українській армії розпочати атаку ще до того, як росіяни зрозуміли, що відбувається.
«Вони зрозуміли, що щось відбувається, але, ймовірно, припустили, що нам знадобиться американський дозвіл на таку сміливу операцію», – зазначило одне з джерел.
Олександр Сирський також увів в оману Росію, приховуючи прибуття найбільш підготованих підрозділів до прикордоних пунктів Сумщини під приводом оборони від нібито російського нападу на область.
На початку серпня українські військові почали підозрювати, що відбувається щось значне, коли їм видали нові каски з інтегрованими навушниками та автомати.
Зараз головнокомандувач зосередився на розширенні флангів уздовж кордону. Український контингент встановлює контроль над південним берегом річки Сейм на північний захід від Суджі. Росія спочатку вважала прорив не надто серйозним. Однак тепер уже підтягує більш підготовлені війська для відповіді на вторгнення.
Раніше Львівський портал повідомляв, що 6 серпня росіяни заявили про спроби України прорватися на територію Курської області. Того ж дня ЗСУ декількома групами перейшли російсько-український кордон на території Суджанського і Кореневського районів терористичної РФ.
Тривалий час Україна жодним чином не коментувала цю військову операцію. Аж 13 серпня головком ЗСУ Олександр Сирський публічно оголосив, що під контролем українських військ перебувають 74 населені пункти Курської області. Згодом їхня кількість зросла до 82.
Станом на 19 серпня українські військові тримають під контролем понад 1250 км кв території Курської області РФ та 92 населені пункти.
14 серпня президент Володимир Зеленський заявив, що в Курській області РФ Україна досягає «стратегічних цілей», а також що розмірковує, аби створити на Курщині військові комендатури, якщо це буде потрібно.
15 серпня на території Курщини, яку контролює українська армія, створили першу військову комендатуру. Її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
Російські війська почали будувати додаткові оборонні позиції на Курщині, а Сили оборони України знищили тут три основні мости через річку Сейм.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталія Жолинська