Судний день - “Львівська газета“, 14 листопада

Львівський портал

|

МІСЬКИЙ голова назвав учорашню сесію “судом Лінча” після того, як депутати не захотіли вислухати пояснення заступника мера з питань містобудування й архітектури Василя Лозинського. Цьому передував звіт тимчасової комісії з впорядкування та вироблення земельної політики у Львові, яку створили після трагічного випадку самоспалення викладача Станіслава Шендрика через продаж земельної ділянки. Що стосується власне цього випадку, то комісія встановила, що технічну документацію на продаж ділянки по вул. Тернопільській, 28-32 не було погоджено у встановленому порядку. Маючи на руках ухвалу суду, яка забороняла продаж цієї ділянки, Василь Лозинський порушив чинне законодавство – підписав договір купівлі-продажу з переможцем аукціону ПП “Тілець”, де зазначив, що ділянка вільна і судових спорів щодо неї немає. У свою чергу, підприємство також порушило закон – розпочало роботи, не маючи на це всіх юридичних підстав.

Комісія розглядала не лише це питання. Є детальній звіт про діяльність “головного забудовника міста” – управління капітального будівництва. У звіті стверджують, що УКБ порушило чинне законодавство, фактично самовільно поклавши на себе функції власника та розпорядника землі. Комісія встановила факти безоплатної передачі земельних ділянок під житлове будівництво комерційним фірмам. Цікаво, що, згідно з рішенням міської ради, фірми, які здійснюють будівництво, зобов’язані укладати з містом угоду про відрахування коштів на розвиток соціальної й інженерно-транспортної інфраструктури міста в розмірі від 10 до 15%. Проте, як виявила комісія, це стосується виключно тих підприємств, які придбали землю на аукціоні чи взяли її на загальних підставах в оренду. Для фірм, які уклали договір з УКБ, ця частка становить 5%. Депутати не отримали відповіді, за яким принципом обирали ці фірми, адже жодних тендерів не проводили.

Мирослав Чемерис, начальник управління капітального будівництва, на прохання прокоментувати заяви депутатів, які фактично є звинуваченнями в корупції, заявив: “Я ознайомлюся зі звітом докладно і тоді надам вичерпну інформацію. Будівництво житла відбувається відповідно до рішення виконкому, здійснюється на земельних ділянках, які передані за державними актами безоплатного користування. Будівництво розпочали 12 організацій, згідно з їхніми зверненнями. Чому не було тендера? Згідно з порядком, тендер проводять лише при виконанні робіт за бюджетні кошти. Будують львівські будівельні організації – інших немає, ми діємо згідно з чинним законодавством”.

Головна претензія депутатів власне стосується державних актів на право власності, оперуючи якими, УКБ розпоряджається земельними ділянками. В цьому випадку йдеться про забудову мікрорайону Сихів. Свого часу, коли його лише починали будувати, ці акти місту передала Перемишлянська районна рада, якій належали ці землі. Район не добудували згідно з планом, проте акти нібито залишилися чинні, тож продавати ці землі немає підстав. Користуючись цим, розгляд вільних ділянок на Сихові не виносять на сесію міської ради і не продають на загальних підставах. Назвали також прізвища безпосередніх винуватців того, що відбувається: Василя Лозинського, заступника міського голови, Мирослава Чемериса, начальника УКБ. “Вважаємо: основною причиною всіх вищезгаданих порушень і зловживань є волюнтаристський і непрофесійний стиль керівництва, вільне трактування законів цими посадовими особами”, – йдеться у звіті.

Проте депутати вирішили не вносити пункт про відставку цих осіб в ухвалу міської ради. Фактично одностайно вони підтримали проект ухвали Про врегулювання ситуації щодо житлового будівництва у Львові. Згідно з нею, державні акти на право власності вважають такими, що втратили чинність. Відповідно УКБ уже не може розпоряджатися цими ділянками. Крім того, УКБ необхідно позбавити права замовника будівництва. Скасувати також рішення виконкому, згідно з якими триває будівництво на спірних ділянках. Виглядало на те, що чиновники на чолі з Любомиром Буняком намагаються перешкодити голосуванню щодо цієї ухвали. Пан Буняк висловив пропозицію, що ухвалу треба винести на виконком, аби опрацювати її та скасувати рішення, прийняті з порушенням законності. Депутати не погодилися. Мер відтак нагадав, що сприймати такі серйозні звіти на слух досить важко. Данило Ярема, голова комісії, запевнив, що в цьому провини комісії немає, адже всі документи в секретаріат надійшли в середу о 14.00, відтак його працівники мали час розмножити їх. Міський голова також аргументував неможливість голосування тим, що ухвалу не завізували відповідним чином, це підтвердив і начальник міського юридичного управління. Проте, як виявилося, депутати мають право голосувати за незавізовану ухвалу. Останнім аргументом стало наближення перерви – згідно з регламентом, мер встав і мав намір покинути зал. Але депутати вирішили працювати без перерви і таки прийняли ухвалу, не заслухавши відповіді пана Лозинського. Любомир Буняк намагався переконати депутатів вислухати свого заступника, мовляв, усі мають право сказати. Василь Лозинський намагався перекричати депутатів. Крізь тупотіння й оплески вдалося почути: “Я готовий надати всі коментарі щодо звіту, тільки не сьогодні. Щодо продажу на вулиці Тернопільській – можливо, деякі наші рішення були не зовсім правильними, проте у висновках комісії є деякі неточності”. Натомість депутати не заперечували проти виступу мера. Любомир Буняк заявив, що таке збурення в залі спричинило те, що він почав наводити лад у місті, а це багатьом не подобається. – Усе, що сьогодні тут обговорюється, це не проблеми сьогоднішнього дня, – сказав мер. – Почалось наведення порядку і розворушилося все, що було колись спокійне і добре. Ми зрушили питання будівництва. І раптом з’явилася шалена протидія. Аукціони? Напевно, не всі ділянки були добре підготовлені, але хіба це дискредитує всю правильну схему?

Із залу пролунали вигуки про будівельну фірму “Юліта”, до якої, як вже неодноразово згадували в медіа, причетний син мера. Міський голова запевнив, що може про це говорити, проте не повернувся до цієї теми. Проте Тарас Чорновіл, народний депутат, який перебував на сесії, у коментарі “Газеті” заявив, що подав запит у прокуратуру з проханням перевірити, чи дійсно ця фірма має стосунок до родини Любомира Буняка. “Зокрема, щодо реєстрації на його домашню адресу, – уточнив пан Чорновіл. – Чи підтверджується факт, що родичі є засновниками. Якщо це підтвердиться, то необхідно провести перевірку законності всіх рішень щодо включення її на проведення будівельних робіт на Сихові без тендера”. До речі, народний депутат також заявив, що в результаті невиваженої земельної політики міста занедбано схему надання землі в оренду. У багатьох випадках оренди не укладено відповідні угоди. – Місту завдано збитків на 18 млн. грн., – заявив пан Чорновіл. – Проте орендарі стверджують, що реально гроші йдуть. Неукладання угод є свідомим – для того, аби дозволити підприємцям отримати компенсацію за хабарі, які вони давали для отримання цих ділянок. Є конкретні приклади. Я сподівався, що сьогодні зранку роздадуть документ про те, що звільнять із посад Лозинського, Коваля, Чемериса. Цього не було. Тож далі можна працювати лише з прокуратурою.

Наталя Онисько, “Львівська газета“, 14  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *