ОСТАННІ НОВИНИ

Перша атака морських дронів у Криму не вдалася, бо Маск вимкнув зв’язок

Андрій Котенський

|

У вересні 2022 року Україна вперше спробувала застовувати морські дрони проти російських суден в Севастопольській бухті, проте за 70 км від цілі зник зв’язок із «Старлінками» мільярдера Ілона Маска. Вмовити Маска ввімкнути зв’язок не вдалося, тому Україна модифікувала безпілотники. Про це йдеться у статті УП «Водні дрони, Ілон Маск та високоточні ракети: як Україна відвоювала Чорне море».

Перша спроба атакувати ворожі цілі у Севастополі відбулась в ніч з 16 на 17 вересня 2022 року.

У захищеному бункері за просуванням цих бортів стежили голова Служби безпеки України Василь Малюк і командувач Військово-морських сил віцеадмірал Олексій Неїжпапа, віцепрем’єр Михайло Федоров та ідеолог всієї програми надводних дронів бригадний генерал військової контррозвідки СБУ з позивним “Хантер”.

За словами “Хантера”, це були перші зразки морських дронів, тоді частина з них втопилися в морі або самопідірвались по дорозі в Севастопольську бухту.

Але 5 бортів, кожен із яких ніс по 108 кілограмів тротилу, таки пробилися через хвилі й наближалися до Севастополя.

Пряма мова одного з учасників операції: «70 кілометрів нам залишалось до фрегата “Адмірал Макаров”. Всі в напруженні, що от ми його атакуємо. І тут – нам вирубають зв’язок. Ілон Маск виключив “Старлінки”, через які ми керували дронами».

Пряма мова одного із присутніх тоді в бункері: «Федоров намагався його переконати, але Маск не слухав. Наші теж через свої канали намагались вирішити ситуацію, але американці кажуть, що це, мовляв, приватна компанія, ми не можемо на них тиснути».

Команда спробувала повернути дрони назад на базу, проте допливли тільки два борти: «Навіть ті два борти, які повернулися, дали неоціненну інформацію. По зв’язку, по навігації, по корпусу і так далі».

Один із розробників розповів, що в СБУ та ВМС – працювала ціла військова лабораторія, яка все вивчила, врахувала і уже через місяць, у жовтні, вдалося вдарити по російських цілях у бухтах Севастополя.

Додамо, що Ілон Маск неодноразово підігрував окупантам України.

Вночі 13 вересня під час атаки на Севастополь стався масштабний збій в роботі Starlink. Компанія Маска регулярно обмежує Україні інтернет Starlink для управління дронами.

Восени стало відомо, що компанія Ілона Маска SpaceX звернулася до Пентагону з проханням надалі забрати на себе фінансування роботи комплексів супутникового зв’язку Starlink в Україні, від яких дуже залежить зв’язок українських військових у зоні бойових дій. Маск пізніше підтвердив цю інформацію, відзначивши, що SpaceX не може безстроково оплачувати вже наявну систему та ще кілька тисяч терміналів, для яких обсяг використання даних майже в сотню разів перевищує типовий обсяг домогосподарства. Потім американський мільярдер відмовився від своїх слів і заявив, що продовжить фінансування Starlink в Україні. Та співрозмовник Politico сказав, що в Пентагоні існує мало впевненості в тому, що Маску можна довіряти.

У сенаті США вимагають провести розслідування щодо компанії SpaceX після того, як Ілон Маск визнав, що заблокував Україні доступ до Starlink, аби відвернути атаку на російські військові кораблі біля берегів Криму.

Маск також не забороняє одіозним чиновникам РФ писати у Twitter про Україну.

У вересні 2023 року Єврокомісія заявила, що соцмережа X Ілона Маска є найбільшим джерелом російської дезінформації

Дізнавайтесь найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *