Міністерство інфраструктури Польщі в понеділок повідомило, що звернулось до України з пропозицією для врегулювання блокади на кордоні, яку три тижні організовують польські перевізники. Про це йдеться в повідомленні міністерства, яке цитує Європейська правда.
Польській міністр інфраструктури Анджей Адамчик звернувся до віцепрем’єра Олександра Кубракова з проханням скасувати обов’язкову реєстрацію в системі «єЧерга» транспортних засобів, які повертаються з України до ЄС і розвантажені на прикордонних переходах Зосін – Устилуг та Нижанковичі – Мальховіце.
«Це спричинило значне збільшення часу очікування для транспортних засобів, зареєстрованих у ЄС, які повертаються з України без вантажу, щоб перетнути українсько-європейський кордон», – пояснив Адамчик, додавши, що, на думку протестувальників, ця система «дозволяє нерівноправне ставлення щодо українських та польських перевізників».
Також очільник Мінінфраструктури Польщі звернувся до комісара ЄС з питань транспорту Адіни Валеан з проханням створити спільний комітет для аналізу впливу угоди про лібералізацію транспортних перевезень з Україною (“транспортний безвіз”) на ринок автомобільних перевезень ЄС.
Нагадаємо, що скасування цієї угоди є головною вимогою польських протестувальників.
Передісторія
6 листопада польські перевізники почали блокувати проїзд вантажівок із українською продукцією через пункти пропуску «Ягодин – Дорогуськ», «Краківець – Корчова», «Рава-Руська – Гребене». Із 23 листопада до цього списку додався й пункт пропуску «Шегині – Медика».
Причиною бунту поляків стала лібералізація міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС, тож вони висловили три головні свої вимоги.
Згодом стало відомо, що польські перевізники, не лише блокують пункти перетину на кордоні з Україною, а й всупереч обіцянкам не пропускають цистерни з паливом та гуманітарну допомогу допомогу Україні.
Мало того, організатор акції з блокування пунктів пропуску на кордоні з Україною оголосив про намір продовжити протест до 1 лютого 2024 року.
Через таку поведінку польських перевізників Євросоюз може вдатись до каральних заходів щодо Польщі.
Від початку необґрунтованої акції протесту у чергах на кордоні померли вже двоє українських водіїв. Після смерті другого водія Україна звернулася до Польщі з офіційною нотою.
Зрештою Україна почала збирати дані для евакуації водіїв вантажівок, які застрягли на кордоні з Польщею. Вивозити будуть усіх, хто висловить таке бажання.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи події на польському кордоні, заявив, що полякам слід дати більше часу, згодом «усе потеплішає».
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Маркіян Рой