ОСТАННІ НОВИНИ

Навіть після скандалу продукти для армії постачають за вищими цінами, – «Схеми»

Наталя Дуляба

|

Проаналізувавши одні з останніх контрактів Міноборони на постачання продуктів для армії, журналісти виявили, що ціни на деякі харчі все одно є вищими від середніх на ринку. Про це йдеться у розслідуванні «Схем».

Журналісти отримали у своє розпорядження усі 8 контрактів на харчування армії, укладені між Міністерством оборони та приватними фірмами у грудні 2022 року, та порівняли ціни у них із оновленими додатками до цих контрактів, що були переукладені після скандалу із завищеною вартістю на продукти для ЗСУ, який розгорнувся у січні навколо одного такого постачальника.

Розслідувачі дійшли висновку, що навіть після зниження цін та обмеження дії контрактів трьома місяцями ціни на багато ключових позицій все одно залишаються вищими за середньоринкові.

«Ми встановили, що армійські постачальники самі закуповують найбільш “ходові” продукти для війська (картоплю, яблука, яйця, капусту тощо) за цінами, у двічі-тричі нижчими, ніж зрештою постачають їх для ЗСУ. Таким чином маржа для приватних фірм по цих позиціях на багатомільярдних контрактах нерідко становить 30-70%», – кажуть журналісти-розслідувачі.

Наприклад, яблука постачальники продаватимуть військовим від 25 до 51 грн/кг. При цьому самі закуповують їх максимум по 15-16 грн/кг.

Вартість яєць для Міноборони склала в середньому 9 гривень за штуку, хоча закуповують їх компанії в діапазоні 5,4-6,3 гривень за штуку.

Ціну на картоплю у засекречені грудневі контракти з Міноборони постачальники заклали у розмірі від 17,7 і аж до 27 грн/кг.

Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, але деякі так і залишили на рівні 17,7 грн/кг. Хоча самі у грудні-січні закуповували картоплю, сплачуючи від 7,6 до 10,8 грн/кг.

Капусту до скандалу планували продавати по 30-37,2 грн/кг, після – вже по 16,2-26,2 грн/кг. Закуповували у грудні-січні компанії цей овоч по 8,5-14,4 грн/кг.

Зауважимо, що загалом на харчування для армії у 2023 році Міноборони попередньо заклало близько 43 млрд грн.

Як повідомляв Львівський портал, наприкінці січня у ЗМІ з’явилась інформація про закупівлю Міноборони на 13,16 млрд грн. За ці гроші постачальник, ТОВ «Актив компані», мало доставляти продукти та організувати процес харчування у військових частинах в тилу. При цьому ціни на харчі, визначені у договорі, були удвічі-утричі більшими від ринкових.

Це розслідування у Міністерстві оборони назвали маніпулятивним та пообіцяли звернутися до СБУ щодо поширення журналістами неправдивих відомостей.

Згодом міністр оборони Олексій Резніков заперечив всі звинувачення і зазначив, що «жодної фактичної складової у претензіях немає, крім маніпуляцій», тому ціллю появи цієї інформації він вважає спробу підірвати довіру до Міноборони.

Згодом заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення армії, подав у відставку. Було звільнено й керівника департаменту закупівель Міноборони Богдана Хмельницького, а згодом його арештували у справі про корупційні схеми з бронежилетами.

Згодом у справі про закупівлі харчів Міноборони арештували п’ятьох фігурантів.

Сам Олексій Резніков також пообіцяв повернути громадський контроль над тією частиною закупівель Міноборони, яку дозволяє воєнний стан.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *