Після скандалу з масовим встановленням фейкової інвалідності Міністерство охорони здоров’я звільнило топпосадовців, безпосередньо пов’язаних із МСЕК. Про це повідомив міністр охорони здорони здоров’я Віктор Ляшко.
Так, посад позбулись керівники Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова, а також працівники Міністерства охорони здоров’я України, які відповідали за цей напрям.
«Медико-соціальна експертиза має проводитись прозоро і справедливо, бути орієнтованою на людину. Корупції і зловживанням в ній не має бути місця. Абсолютно підтримую рішення РНБО, яке передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року та повну цифровізацію проходження всіх етапів», – підкреслив Віктор Ляшко.
Міністр визнав: проблеми зі МСЕК в Україні не виникли зараз. Ще торік міністерство розпочало перевірку обґрунтованості рішень МСЕК про встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, які були прийняті під час воєнного стану. Загалом вдалося переглянути більше 90 тисяч справ.
«Також ми активізували взаємодію з правоохоронними органами. Опрацьовано майже 19 тисяч медико-експертних справ. Результати цієї співпраці ми всі бачимо останнім часом в ЗМІ у вигляді повідомлень про затримання та вручення підозр. Однак ці результати не є достатніми. Вони не влаштовують ні мене, ні суспільство… Моя позиція чітка та однозначна: всі, хто допомагає неправомірно отримати довідки або чинить перешкоди у їхньому отриманні тим, хто дійсно цього потребує, мають понести відповідальність», – наголосив глава МОЗ.
Говорячи про реформування МСЕК, Ляшко розповів, що тепер медико-соціальну експертизу проводитимуть у кластерних та надкластерних лікарнях. Це, на його думку, разом з іншими рішеннями дозволить розв’язати питання достатньої кількості кадрів, запровадити цифровізацію процесів, змінити порядок фінансування та забезпечити необхідну безбар’єрність.
Нагадаємо, 22 жовтня президент України ввів у дію рішення РНБО, яке передбачає ліквідацію МСЕК до кінця 2024 року, реформування комісії з переходом на цифровізацію всіх процесів.
Напрацювання щодо реформи МСЕК у Міністерстві охорони здоров’я уже є, детальніше про них – за цим посиланням.
Що цьому передувало
На початку жовтня у Хмельницькому на масштабній корупційній схемі затримали керівницю МСЕК Тетяну Крупу і її сина Олександра, посадовця обласного управління Пенсійного фонду. Вони за гроші оформляли фіктивну інвалідність військовозобов’язаним.
Під час обшуків у фігурантів знайшли майже 6 млн доларів готівкою, купи грошей були сховані по всіх шафах і шухлядах. При цьому очільниця МСЕК викинула через вікно дві сумки, напаковані 0,5 млн доларів.
Невдовзі журналісти повідомили, що саме через Тетяну й Олександра Крупу фіктивну інвалідність могли оформити 50 прокурорів.
Згодом на Хмельниччині викрили нових медиків МСЕК, які торгували статусом інваліда. Також посадовців МСЕК спіймали й у Рівному, вони за 15-20 тисяч доларів встановлювали фейковий діагноз військовозобов’язаним.
Президент Володимир Зеленський, реагуючи на всі ці викриття, заявив, що вимагає від правоохоронців «жорстких рішень» щодо корупційних МСЕК та видачі фіктивних статусів про інвалідність, зокрема й прокурорам.
Зрештою МОЗ скасувало інвалідність 74 військовозобов’язаним, яку встановила Хмельницька МСЕК. За останніми даними СБУ, протягом 2024 року підозри отримали 64 посадовці МСЕК, також скасовано більше 4000 висновків про інвалідність.
На тлі скандалу з масовим отриманням інвалідності прокурорів у відставку подав генпрокурор України Андрій Костін.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба