Віцепрезидентка Єврокомісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова вважає, що процес вступу України в ЄС не триватиме десятиліттями, хоч і потребує певного часу. Про це вона сказала в інтерв’ю виданню Právo, повідомляє Європейська правда.
«Я б воліла говорити про роки», – сказала Юрова, відповідаючи на питання, чи процес вступу України в ЄС є питанням років чи десятиліть.
Вона нагадала, що Чорногорія, Сербія, Північна Македонія та Албанія, з якими вже розпочалися переговори про вступ, є найближчими до Європейського Союзу у сенсі процесу. «Однак цього року ЄС, безумовно, не буде розширюватися завдяки вступу нових країн, тому переговори не будуть йти швидко», – сказала віцепрезидентка Єврокомісії.
«Я рада, що ідея “повного членства або не членства” більше не застосовується. Ми визначили кілька сфер, в яких держави-кандидати можуть наблизитися до ЄС, не будучи його членами. Держави можуть зв’язуватися з ЄС цифровим, енергетичним, транспортним зв’язками, ми можемо визнавати кваліфікацію один одного, країна-кандидат може отримати доступ до європейського ринку, хоч і з обмеженнями. Україна може отримати все це ще до того, як стане членом ЄС», – зазначила Юрова.
Вона також вважає, що з морального боку було б дуже проблематично сказати Україні спочатку врегулювати територіальні проблеми, а потім говорити про вступ.
«Правильно, що зусилля українців йдуть у двох напрямках. З одного боку, це надзвичайні зусилля, спрямовані на перемогу у війні, навіть незважаючи на те, що ресурси на російській стороні набагато більші, особливо людські. Водночас Україна робить неймовірну роботу з впровадження реформ, яких вона потребує і яких прагне в умовах війни.
Досі ми вимагали прийняття двох антикорупційних законів, закону проти лобізму та закону про меншини. Однак після відкриття переговорів про вступ почнеться набагато більше роботи, всі українські закони мають бути адаптовані до європейського законодавства. Це початок дійсно складного процесу, і українці повідомляють, що вони до нього готові», – пояснила Юрова.
Зауважимо, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба теж вважає, що Україна не «зависне» у переговорах про вступ до ЄС на десятиліття.
Як повідомляв Львівський портал, на саміті 14 грудня Європейська рада вирішила розпочати переговори з Україною щодо її вступу до ЄС, незважаючи на те, що прем’єр Угорщини Віктор Орбан щоразу погрожував накласти вето. Рішення щодо України Єврорада ухвалила, коли політик покинув залу.
Сам статус кандидата у члени Євросоюзу Україна отримала у червні 2022 року, тож її шлях до відкриття переговорів зайняв майже півтора року.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба