Сьогодні у Львові відбулося позапланове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, де розглянули проблему можливого знеструмлення комунальних підприємствах у 2019 році у зв’язку із змінами в законодавстві. Про це Львівському порталу повідомили у прес-службі Львівської міської ради.
Як зазначається, із наступного року набирає чинності новий Закон України «Про ринок електричної енергії», згідно з яким міські комунальні підприємства повинні провести тендери та укласти відповідні договори з постачальниками електроенергії.
Та, як підкреслив заступник міського голови Львова з питань ЖКГ Сергій Бабак, ці зміни абсолютно не враховують ситуацій на місцях і є неприпустимими, адже за найоптимістичніших умов такі угоди можна буде підписати лише наприкінці січня. Відтак, є загроза знеструмлення найбільших КП, які забезпечують життєдіяльність міста: «Львівводоканал», «Львівелектротранс», «Львівавтодор» та «Львівсвітло».
Як зазначив Сергій Бабак, впровадження відповідного закону в розпал опалювального сезону є перекладанням відповідальності на міста. «Законотворці в Києві і відповідні органи НКРЕКП, профільні міністерства не відчувають реалій життя на місцях. Я піднімаю це питання ще з осені. Ми вже зверталися у всі інстанції і до авторів закону, щоб відтермінувати закон хоча б на півроку, тому що впровадження його взимку ставить під загрозу діяльність підприємств, а це неприпустимо», — каже він.
За словами посадовця, новий закон початково повинен був вступити в дію з 1 грудня, однак його відтермінували до 1 січня. За цей час споживачі електроенергії мали б оголосити конкурси та обрати постачальника на основі результатів тендеру. Комунальні підприємства Львова такі тендерні процедури запустили. Однак, у зв’язку з відсутністю на той час відповідних підзаконних актів та ліцензій на діяльність в електропостачальних компаній, на конкурс не подалося жодне підприємство. Відтак, міські КП змушені оголосити повторні конкурси на придбання електроенергії. Та переможці будуть відомі не раніше середини січня.
«Виконуючи закон, ми оголосили тендери. На них, звичайно, ніхто не подався, оскільки не було відповідної документації у тих, хто міг би податися. Наші підприємства змушені оголосити тендери повторно, та їхні переможці будуть відомі орієнтовно всередині січня. Ще 10 днів потрібно для підписання договору. Тобто мова йде про кінець січня. Тим не менш, 1 січня Львівобленерго має всі підстави знеструмити наші підприємства. Відповідно, Львів може залишитись без води, електротранспорту, світлофорів та освітлення. Ми стаємо заручниками отих безладів та недолугої політики, які творяться в Києві», — підкреслює Сергій Бабак. Водночас, додає: результатом сьогоднішнього засідання комісії з ТЕБ і НС є рішення про винесення проблемного питання на розгляд виконавчого комітету, щоб підприємства змогли укласти договір із Львівобленерго на січень за процедурою перемовин і, таким чином, уникнути надзвичайної ситуації в місті.
Та це — не всі нововведення, передбачені в новому законі, каже Сергій Бабак. Якщо раніше місто по факту розраховувалось із енергопостачальними компаніями, то тепер повинні будуть сплачувати за частину заявленої електричної енергії на місяць вперед. «Тобто вже в грудні ми повинні будемо оплатити 36% від електроенергії, яку будемо споживати в січні. Виникає питання — чи там в Києві розуміють, як це має працювати? У якій ситуації органи місцевого самоврядування? Мова йде про мільйони та десятки мільйонів, які треба терміново знайти. А це ж кінець року і бюджет використаний. Де взяти кошти для виплати авансу? Якщо ж брати кредит, то це 20−25% зверху. Для чого це робити в розпал опалювального сезону?» — каже посадовець.
«Зараз існує висока ймовірність, з 1 січня ми не матимемо постачальника, а це, звісно, загрожує нам відключенням від електроенергії, — каже заступник директора ЛМКП „Львівводоканал“ Дмитро Ванькович. — Для уникнення надзвичайної ситуації ми звернулися до Львівської міської ради за дозволом застосувати переговорну процедуру закупівлі електроенергії з ліцензованими постачальниками на період проведення повторного тендеру».
Дарина Смеречанська