Жителів Львова запрошують на лекцію про видатного вченого Володимира Вернадського, що відбудеться на День незалежності в книгарні «Є» на проспекті Свободи о шостій вечора.
Як інформує книгарня, лекцію під назвою “Володимир Вернадський. Вплив людського розуму на природу, або Вчення про ноосферу” прочитає Олексій Молчановський, викладач Національного технічного університету “Київський політехнічний інститут”.
Володимир Вернадський — визначна постать світової науки першої половини ХХ ст. Завдяки йому були створені та розвинені нові на той час напрями науки: мінералогія, геохімія, біогеохімія. Заснував декілька інститутів та Академію Наук України. Він одним із перших вказав на важливість комплексного дослідження живої та неживої природи. Вчений усвідомлював значний вплив життя, живої природи, рослинного та тваринного світу, біосфери на геологічний розвиток Землі.
Втім, поза академічним світом Володимир Вернадський більш відомий своїм вченням про ноосферу. Сьогодні факт впливу людства на природу, екологію Землі не викликає сумнівів в освічених людей. Здається, що людство виокремило себе з природи та протиставило їй себе своєю діяльністю. Попри це, наша думка нічого не змінила — ми не перестали бути частиною природи. За Вернадським, людина не може існувати поза біосферою, але вчений розуміє: унікальність людини в тому, що її діяльність, яка скеровується насамперед розумом, має величезний вплив не тільки на біосферу, але й на планету в цілому. Таким чином, ноосфера — це наступний етап розвитку біосфери Землі, який відбувається за рахунок розумової діяльності людини. Ноосфера — це сфера розуму.
Зараз вчення Вернадського про ноосферу переусвідомлюється по-новому. Можна стверджувати, що ідея ноосфери безпосередньо або опосередковано вплинула на більшість течій Зеленого руху кінця ХХ — початку ХХІ століть. І хоча може здатись, що наразі ситуація в екології та соціумі погіршується з року в рік, вчення Вернадського є оптимістичним — воно вказує на неминучість подолання усіх криз та гармонійного поєднання Людства та Природи.
Львівський портал