У четвер, 2 січня, у Львові заклали капсулу під будівництво міського крематорію. Про це повідомив мер Львова Андрій Садовий.
Будівництво планують завершити до кінця 2025 року.
Оновлено
У Львівській міськраді зазначили, що крематорій будуватимуть у три черги:
- перша – це підготовчі роботи, які розпочали 2 січня. Зокрема розчищення території та демонтаж старих будівель;
- друга – це зведення самої будівлі крематорію і встановлення обладнання, двох печей. Потужність кожної з них – 10 кремацій в день;
- третя – облаштування зали прощань, допоміжних будівель та інше.
Загальна вартість спорудження всього крематорію разом з обладнанням становить близько 200 млн гривень.
Крім того, проєкт будівництва передбачає колумбарний парк й водяний басейн та міст над ним. Наскрізний прохід ділить будівлю на дві зони: технічну, де відбувається кремація, та вітальну з каплицею й адміністративними приміщеннями.
Замовником є ЛКП «Муніципальна обрядова служба», але хто фактично будуватиме, так і не зрозуміло. Про терміни оголошення тендера теж поки не кажуть.
Зі свого боку директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Орест Тимчишин пояснив, що є декілька причин будівництва крематорію. Зокрема через брак площ для нових кладовищ, а розширення чинних ускладнене через щільну забудову. Також кремація зменшує навантаження на ґрунт, підземні води та довкілля. За його словами, поховання урни з прахом дешевше, ніж традиційне поховання.
За даними ЛКП «Муніципальна обрядова служба», на місці одного традиційного поховання можна розташувати до 20 урн з прахом.
Зазначимо, що перший міський крематорій хочуть звести на Голосківському цвинтарі. Це має бути одноповерхова будівля, яку будуватимуть за проєктом маріупольських архітекторів. Саме їхня концепція перемогла у 2021 році на Всеукраїнському архітектурному конкурсі, який проводила мерія Львова.
Вже у липні 2024 року Львів дозволив ЛКП «Муніципальна обрядова служба» взяти 60 млн грн кредиту не більше ніж на 5 років на будівництво. Відсоток має становити не більше ніж 7% річних із можливістю зменшення до 5% річних (за умови створення нових додаткових робочих місць).
Передісторія
Питання про будівництво крематорію постало особливо гостро у 2019 році, коли з’ясувалось, що міські кладовища переповнені, а місця для поховань вистачить лише на кілька років.
За спорудження крематорію виступили понад 50% львів’ян, вони навіть зареєстрували відповідну петицію. Втім її спочатку не підтримали депутати Львівської міськради, один із їхніх аргументів – релігійний аспект кремації.
Водночас в УГКЦ відразу заявили: доктринальних перешкод стосовно кремації людського тіла немає, хоча церква справді надає перевагу традиційному похованню. Згодом за будівництво крематорію у Львові виступили глави усіх конфесій. Також священнослужителі наголосили на тому, що після кремації прах все одно потрібно віддавати землі.
Для роботи крематорію Львів ще у 2020 році хотів придбати дві багаторівневі печі у лізинг. Але зробити це депутати не дозволили, оскільки за них довелося б суттєво переплатити: самі печі мали обійтися у 54 млн грн, а за три роки лізингу із міського бюджету треба було б дати ще майже 31 млн грн.
Завершити будівництво крематорію планували у 2022 році.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: Анастасія Смольєнко/ЛМР, візуалізація крематорію
Олег Дерев'янко