Якщо Дональд Трамп переможе на президентських виборах у США, то він зможе вийти з безпекової угоди, яку чинний президент США Джо Байден підпише з українським президентом Володимиром Зеленським сьогодні, 13 червня. Про це пише Washington Post із посиланням на неназваних посадовців США, повідомляє hromadske.
Вони заявили, що мета двосторонньої українсько-американської угоди полягає в тому, щоб взяти зобов’язання підтримувати Україну, навіть якщо наступним президентом США стане Дональд Трамп.
Посадовці сподіваються, що угода подолає політичні розбіжності всередині Сполучених Штатів, а проте визнали, що Трамп, або будь-який інший майбутній президент, може вийти з угоди з Україною, бо її не ратифікує парламент США – Конгрес.
Напередодні в Білому домі анонсували, що на полях саміту «Великої сімки» в Італії Сполучені Штати та Україна підпишуть двосторонню угоду про гарантії безпеки. Ця угода стане 15 серед тих, які Україна підписала зі своїми союзниками.
Згідно з угодою, США зобов’яжуться протягом 10 років продовжувати навчання українських військових, розвивати співпрацю у виробництві зброї та військового обладнання, а також і надалі надавати військову допомогу та посилювати обмін розвідданими.
Водночас за словами радника Байдена з питань національної безпеки Джейка Саллівана, вона не передбачає жодних зобов’язань щодо використання американських військ в Україні, а забезпечує можливість для України захищатися самотужки.
Передісторія
На саміті НАТО у липні 2023 року країни G7 погодили декларацію про гарантії безпеки для України. Документ визначає формат підтримки України з боку союзників задля завершення війни, а також стримання чи відбиття будь-якої наступної агресії. Повний його текст можна прочитати за цим посиланням.
Дотепер до декларації G7 про гарантії безпеки для України долучились понад три десятки країн. Наприкінці 2023 року Україна почала перемовини й з Євросоюзом щодо «колективних безпекових гарантій».
Втім паралельно Україна веде переговори з дев’ятьма країнами, бажаючи укласти з ними двосторонні угоди щодо гарантій безпеки.
Перший такий документ Україна підписала з Великобританією у січні. Що він передбачає, читайте тут.
Згодом двосторонню безпекову угоду Україна уклала з Францією, Німеччиною, Данією, Канадою та Італією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією та Норвегією.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Олег Дерев'янко