Начальниця Головного управління Держпраці у Львівській області Ольга Вільхова про ситуацію із нелегальним ринком праці у Львівській області та галузі, де ситуація із цим найкритичніша:
«Наразі нема офіційної статистики у сфері нелегальної праці. Думаю, цей відсоток у області, як і загалом в Україні, є доволі високий. Насправді таку статистику важко облікувати.
Що стосується нашої області, то ми вбачаємо таку проблему в двох галузях – це галузь будівництва і торгівлі.
Нині Львів – у щільній забудові. Відтак ми відслідковуємо таку тенденцію, що на будівельних майданчиках багато робітників працюють неофіційно, переважно їх беруть на роботу на так званих цивільно-правових угодах. Але це не є трудовим договором, і у випадку настання нещасного випадку на виробництві, такі працівники є повністю незахищеними у соціальному плані. Нема ніяких гарантій на відпустку, лікарняний, а у разі трагічного випадку на виробництві, їхні родини не зможуть отримати соцвиплати … Це є проблема на нинішній день. У такий спосіб роботодавець мінімізує свою сплату податків, однак ми категорично проти, щоб це відбувалось у такий незаконний спосіб.
Якщо перейти до галузі торгівлі та громадського харчування, тут, здебільшого, роботодавці наймають працівників на так зване стажування. Однак, звертаю увагу, що таке поняття в трудовому законодавстві існує лише в чітко визначених випадках. А в нас як? Спершу робітника беруть на стажування, він працює якийсь період, а потім з якихось причин він вже не підходить роботодавцю, а на його місце беруть наступного. Стаж цій особі не зараховували, зарплату, у кращому випадку, дали «в конверті»…У такий спосіб роботодавці роблять собі надприбутки. Така ситуація часто характерна для якихось маленьких магазинчиків та кафе».
Детальніше про ситуацію із тіньовим ринком праці у області читайте у матеріалі Львівського порталу«(Не)легальний ринок праці на Львівщині. Чи реально витягнути тіньові зарплати на світло?».
Соломія Головіна