ОСТАННІ НОВИНИ

Що новий власник планує зробити з занедбаним палацом у Роздолі

Наталя ДУЛЯБА

|

Палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі колись був одним із найбагатших маєтків Галичини, розташованим посеред 6 га парку з екзотичними рослинами. У часи Першої й Другої світових війн його коштовні колекції, які складались із всесвітньо відомих творів мистецтва розграбували, а те, що ще залишилось, похапцем вивезли за кордон. Радянська влада ж перетворила розкішний палац у санаторій, який згодом остаточно занепав.

Нещодавно занедбану пам’ятку Фонд держмайна продав, тож Львівський портал розповідає, хто став її новим власником і що він планує зробити на цьому місці.

Палац Жевуських-Лянцкоронських розташований на вул. Грушевського, 33 в смт Розділ. Пам’ятка архітектури, зведена у 1740 році, з радянських часів стала санаторієм. У середині червня Фонд держмайна виставив його будівлі на аукціон зі стартовою ціною 6,9 млн грн.

Під продаж потрапили головний і лікувальний корпуси колишнього санаторію, площа яких сягає близько 4000 м кв, клуб площею 1308 м кв, господарський корпус, майстерня і пральня, склад, два гаражі й котельня. Всі ці будівлі розташовані на земельній ділянці площею 6,5 га, яка є фактично парком.

На торги подались п’ять учасників, спочатку перемогу здобуло ПП «Укрпромресурс-2008», яке запропонувало за весь лот трохи більше 20 млн грн. Однак згодом з’ясувалось, що підприємство відмовилось укладати договір купівлі-продажу, тож переможцем визначили ТзОВ «МЗ Одеська», що готове заплатити за всю нерухомість 13,3 млн грн.

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, ТзОВ «МЗ Одеська» – столичне підприємство, яке займається діяльністю лікарняних закладів. Входить до групи «Ефективні інвестиції», яка належить Ігорю Ліскі – члену ради директорів Канадсько-української торгової палати, співзасновнику Українського інституту майбутнього, депутату Луганської міської ради VI скликання.

Днями голова ЛОВА Максим Козицький навідався у Розділ й разом із новим власником проінспектував старий замок. За його словами, і пам’ятка з усіма іншими будівлями, і територія парку потребують комплексної ревіталізації. Новий власник обіцяє відновити й дати нове життя цьому місцю.

«На жаль, попередній власник не зміг відновити споруду. У 2017 році прокуратура Львівщини повернула памʼятку у власність держави. Маю велику надію, що цього разу пам’ятці таки пощастить: новий власник палацу, інвестиційна компанія EFI Group, обіцяє відновити його. Інвестор Ігор Ліскі зазначив, що компанія планує не тільки відреставрувати палац, а й створити проєкт, який сприятиме розвитку місцевої економіки та поповненню бюджету Роздолу», – зауважив Максим Козицький.

Він додав: новий власник остаточно ще не визначився, що саме хотів би бачити у відновленому замку. Серед можливих варіантів – створення тут сучасного реабілітаційного центру для військових, відкриття приватної школи англійського типу або п’ятизіркового готелю.

Історія палацу

Палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі на Львівщині спорудили у 1740 році у стилі французького ренесансу за кошти польського шляхтича Міхала Жевуського. У 1820-х він перейшов у власність родини Лянцкоронських, яка частково перебудувала маєток. Ця родина володіла ним до початку Другої світової війни.

Всередині будівлі було близько 60 кімнат, наповнених картинами відомих художників, фарфором та іншими творами мистецтва й антикваріату. Тут розміщувалась одна з найбагатших бібліотек того часу, що налічувала 20 000 томів.

Ззовні територію прикрашали античні скульптури, привезені з різних країн світу. Тобто це був один із найбагатших маєтків Галичини, адже Кароль Лянцкоронський був знаним колекціонером. Його мистецька колекція конкурувала з колекцією самого імператора Франца Йосифа.

Під час Першої світової війни палац частково розграбували, інші цінності родина Лянцкоронського вивезла напередодні Другої світової. З приходом совєтів найцінніші предмети старовини вивезли до Ермітажу. Те, що лишилося, пішло в Одеський археологічний музей, історичний музей Дрогобича й у колекції замку в Олеську.

Цікаво, що розшуком скульптур, яких в Україні залишилось лише кілька, займався директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький. Проте йому вдалося знайти лише дві скульптури, одна з яких датована ІІ ст. до нашої ери, інша – серединою XVI ст. Остання – бронзова фігурка «Путто з дельфіном», яку створив вчитель Леонардо да Вінчі Андреа дель Верроккіо.

Скульптуру «Путто з дельфіном» вдалося знайти на пункті прийому металобрухту, зараз її експонують у Палаці Потоцьких у Львові. Вартість цього витвору мистецтва оцінюють у 40 млн доларів.

Парк, посеред якого розташований палац, внесений до природо-заповідного фонду України. Його почали закладати ще на початку ХVІІІ століття. Тут стали вирощувати рідкісні екзотичні рослини: метасеквою китайську, ґінкґо дволопатеве, багряника японського, сосни Веймута, рідкісні сорти дуба. Також на території парку були чотири оранжереї.

За радянських часів палац Жевуських-Лянцкоронських перетворили на санаторій. Після проголошення незалежності України він перейшов на баланс «Укрпрофоздоровниці», що у 2004 році продала його у приватні руки. Мешканці Роздолу звинувачували нових власників у розграбовуванні інтер’єрів палацу, проте правоохоронці так і не довели справу до кінця.

У 2017 році Верховний суд постановив повернути палац державі, у 2022 році він перейшов в управління Фонду держмайна.

Дотепер палац перебував у занедбаному, а подекуди – в аварійному стані.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Facebook Максима Козицького, Вісник Розділля, Локальна історія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *