Сьогодні відбулося урочисте відкриття та освячення першого в Україні пам’ятника братам Шептицьким – митрополиту Андрею та блаженному Климентію – у їх родинному селі Прилбичі Яворівського району біля новозбудованого храму Пресвятої Богородиці УГКЦ. Відкриття пам’ятника приурочене річниці з дня народження митрополита Андрея.
Спершу відбулася архієрейська Божественна Літургія, яку очолив високопреосвященний владика Ігор (Возьняк), архієпископ Львівський, та близько ста священнослужителів УГКЦ. Далі відбулося освячення пам’ятника, після чого до слова були запрошені представники церкви та влади. Крім того, було урочисто нагороджено грамотою мецената спорудження пам’ятника – народного депутата України Петра Писарчука, а також нагороджено подякою скульптора цієї найвеличнішої споруди Василя Гоголя.
Як розповів журналістам В.Гоголь, ідея створення такого пам’ятника виникла понад 10 років тому, але спершу планувалось зобразити лише постать митрополита Андрея. Згодом, після того, як його брата Климентія оголосили блаженним, вирішили зобразити одночасно обох братів.
«Замовив цей пам’ятник і благословив Блаженніший Любомир Гузар. Було створено культурно-мистецький фонд митрополита Шептицького, я був призначений його головою. Одним з пунктом було будівництво музею-церкви у Прилбичах і пам’ятника митрополиту Андрею. Первинно була збудована церква, а вже потім вирішили завершити весь комплекс пам’ятником А.Шептицькому. Але настоятель цієї церкви-музею отець Андрій Стадницький висловив думку, що краще зробити пам’ятник одразу двом братам Шептицьким, бо вже на той час було оголошено Климентія Блаженним. Я звернувся до Петра Писарчука за фінансовою підтримкою, він не роздумуючи погодився нам допомогти», – розповів В.Гоголь.
За словами скульптора, пам’ятник споруджували рік часу. Монумент зображає сидячі постаті братів Шептицьких: митрополит Андрей в архієрейських ризах із жезлом у руці та блаженний Климентій в монашому одязі з хрестом у руках. Форма скульптури є співзвучною із модерними рисами храмової композиції і разом творять єдину гармонію. Пам’ятник, заввишки майже 4 метри, розміщується на площі близько 16 метрів квадратних. Він повністю зроблений із натурального каменю – вапняку і важить понад 40 тонн.
«Чому саме вапняк, бо у нас на Галичині є така традиція кам’яної різьби. Ось на церкві Св. Юрія стоять два попередники Шептицьких – Лев і Атанасій, а тут два інших. І там білий камінь і тут – це така традиція. Постаті зображені у сидячій позі, бо це царська поза», – зазначив Василь Гоголь.
Вартість спорудження пам’ятника братам Шептицьким у селі Прилбичі становить близько півмільйона гривень. Але це ніщо у порівняні з тим, наскільки є велика і неоцінена постать самого митрополита Андрея.
«Важко навіть збагнути наскільки є велика і неоціненна постать митрополита Андрея. Насамперед це була божа людина, великий патріот, великий любитель українців. Він чим міг, тим і допомагав людям, захищав їх, наражався на різні небезпеки. Коли ми читаємо про його життя, коли читаємо його твори, то бачимо велику великодушність цієї людини. І цю великодушність він проявляв навіть тоді, коли був дуже хворий. Він завжди дбав про людей, навіть тоді, коли не міг ходити. Ми маємо дуже велику спадщину митрополита Андрея. Гадаю, що його душа досі літає у нашій церкві і вважаю, що наша церква такої постаті як митрополит Шептицький ще не мала», – резюмував владика Ігор Возьняк.
Львівський портал