Держаудитслужба встановила, що упродовж 2017-2019 років Львівська обласна державна адміністрація, яку тоді очолював Олег Синютка, з порушеннями отримала 137,5 мільйонів гривень субвенції з бюджету Львова як доплати перевізникам твердих побутових відходів (ТПВ). Частина суми нібито пішла на вивезення відходів, яких насправді не було. Про це «Слідство.Інфо» повідомили в управлінні Західного офісу Держаудитслужби у відповідь на запит.
У виданні нагадують, що у 2016 році у Львові розпочалася так звана «сміттєва криза». Після пожежі на полігоні твердих побутових відходів у селищі Грибовичі, яка забрала життя трьох рятувальників (іще один досі вважається зниклим безвісти), його закрили. Тоді експлуатацію звалища призупинили, а львівське сміття стали вивозити в інші міста.
Відшкодування додаткових витрат із вивезення сміття зі Львова в інші області дотував міський бюджет, виплачуючи ці кошти з субвенції (дотації з міського бюджету в державний, — ред.) Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної держадміністрації – він мав налагодити систему вивезення ТПВ та укладав договори з перевізниками цих відходів.
Як встановили аудитори, при підрахунку додаткових витрат із вивезення сміття Львівська обласна держадміністрація враховувала і відшкодування дороги у зворотньому напрямку (з полігонів назад до Львова) для перевізників, що не було передбачено договорами. Як наслідок, лише з липня 2018-го по червень 2019 року з дотацій міського бюджету Львівській облдержадміністрації виплатили 97 мільйонів гривень.
Окрім цього, ще майже 39 мільйонів гривень дотацій Львівська облдержадміністрація отримала як виплату за вивезення ТПВ, які не змогли підтвердити аудитори. Йдеться про окремі випадки вивезення сміття на полігони в Чернігівській, Київській та Житомирській областях.
З частини звіту аудиторів, який є у розпорядженні редакції, відомо, що кілька селищних рад, на чиї полігони нібито вивозили сміття, не змогли підтвердити, що справді їх отримували. Йдеться, зокрема, про сміттєзвалища в селі Грозино на Житомирщині, селищі Козилець та селі Гребінки, що на Чернігівщині. А органи місцевого самоврядування в селі Гребінки та місті Бориспіль, куди нібито теж вивозили сміття, взагалі зазначили, що на їхній території полігонів для твердих побутових відходів немає.
Окрім цього, аудитори також помітили переплат на 1,6 мільйона гривень через подвійне зважування відходів. Зокрема, перевізники мали зважувати сміття на етапі вивезення зі Львова. Однак перед цим вони також зважували ТПВ ще на етапі збору, що не мало б відшкодовуватися.
Зазначимо, що Західний офіс Держаудитслужби перевіряв діяльність проведено ревізію Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації за період із липня 2018-го по травень 2020 року. Загалом вони побачили фінансових порушень у роботі відомства щодо вивезення сміття на майже 138 мільйони гривень. Ще порушень на шість мільйонів гривень виявили щодо будівництва об’єктів.
Після проведення перевірки Держаудитслужба передала свої напрацювання правоохоронцям. Управління стратегічних розслідувань Львівської Нацполіції відкрило кримінальне провадження через можливі порушення службовців Львівської ОДА за статтею «службова недбалість».
Всього впродовж липня 2018 — травня 2020 року на відшкодування додаткових витрат перевізникам твердих побутових відходів використано 256 мільйонів гривень.
Натисніть на зображення для його збільшення
Нагадаємо, ще влітку 2017 року міська рада Львова передала повноваження управління твердими побутовими відходами та усіма пов’язаними із цим питаннями Львівській ОДА. Договір діяв до 30 червня 2019 року.
Торік навесні у Львівській обласні раді грозилися достроково розірвати ці домовленості і припинити опіку Львівської ОДА над львівським сміттям із 1 квітня 2019 року, а не з початку липня, як це попередньо було передбачено у «сміттєвому меморандумі». Однак 12 березня під час сесії обласні депутати таки вирішили зняти це питання з порядку денного.
1 липня 2019 року «сміттєвий меморандум» між Львівською ОДА та міською радою Львова офіційно завершився.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook
Вероніка Рой