ОСТАННІ НОВИНИ

Богдан Данилишин: «Очікується стабілізація курсу гривні»

Андрій Котенський

|

Голова правління Ради Національного банку України про поточний стан валютного ринку України, динаміку обмінного курсу гривні та прогноз на майбутнє:

«Увага ЗМІ та громадськості все більше стає прикутою до питання щодо обмінного курсу гривні, яка поступово девальвує протягом останніх місяців. Зразу хочу заспокоїти, що ніякої загрози національної грошової одиниці немає, ситуація знаходиться під контролем НБУ… Фундаментальних факторів для девальвації гривні в даний час немає.

Якщо проаналізувати динаміку обмінного курсу гривні до долара США протягом останніх років, то поточна ситуація на валютному ринку України видається традиційною, адже простежується чітка сезонність курсової динаміки з піками знецінення гривні в січні-лютому…

Що стосується попиту, то високий попит на іноземну валюту фіксувався зокрема з боку газотрейдерів та підприємств паливно-енергетичного комплексу. Як наслідок у грудні-січні спостерігалося пожвавлення попиту на безготівкову іноземну валюту. З іншої сторони погіршення курсових очікувань стимулювало також попит на готівкову іноземну валюту з боку населення. Утім, населення продовжує більше продавати валюту, ніж купувати, витрачаючи таким чином свої заощадження на споживчі цілі…

Чинники:

  • Наростаюче негативне сальдо торгового балансу Попит на валюту, який формувався внаслідок суттєвого перевищення імпорту над експортом призвів до зниження курсу гривні…
  • Надактивні витрати бюджетних коштів наприкінці року. Тобто за грудень залишок коштів уряду на ЄКР зменшився на 49 млрд. грн. (або в 10,6 рази). Певна частина коштів потрапила на валютний ринок, чим сприяла суттєвому збільшенню попиту на інвалюту…
  • Міжсезонне тимчасове зменшення експорту (в першу чергу продукції чорної металургії, хімічної промисловості та агропродукції) співпало із ситуативною активізацією імпорту…
  • Неотримання у 2017 році двох (із чотирьох запланованих згідно Меморандуму, який був підписаний у 2016 році) траншів кредитів від МВФ (у 2017 році Україна отримала від МВФ 1 млрд. дол., а повернула за раніше отриманими позиками 1,27 млрд. дол.) та неоднозначні перспективи подальшої кредитної співпраці із Фондом, а також неотримання 600 млн. євро макрофінансової допомоги від ЄС – внаслідок цього Нацбанк вимушений вкрай обережно витрачати міжнародні резерви для згладжування коливань курсу гривні (протягом 2018-2021 років середньорічні виплати по держборгу складають 7 млрд. дол)…

По мірі збільшення обсягів експорту агропродукції (з лютого-березня), за умови збереження відносно сприятливої кон’юнктури ринку металургійної продукції та сезонного зростання попиту на неї (з березня-квітня), очікується стабілізація курсу гривні (можливим є сценарій із укріпленням курсу нацвалюти наприкінці весни – на початку літа).

Суттєво сприятиме курсовій стабільності відновлення співпраці України з МВФ, та отримання макрофінансової допомоги від ЄС», – повідомив Богдан Данилишин у своєму Фейсбуці.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *