Уряд Швеції обережно готує ґрунт для потенційної передачі Україні винищувачів Gripen. Про це повідомляє Politico, пише Європейська правда.
У матеріалі йдеться, що рішення Норвегії, Данії, Бельгії та Нідерландів передати винищувачі F-16 Києву зробило надання Україні Gripen більш обговорюваним предметом допомоги з боку Швеції.
Припускають, що може пройти до року, перш ніж літаки опиняться в Україні, оскільки пілоти та інженери потребуватимуть навчання з незнайомими системами.
Gripen можуть суттєво допомогти Києву контролювати свій повітряний простір, адже вважаються відносно дешевими й простимт в обслуговуванні, та може працювати з коротших, вужчих злітно-посадкових смуг, включаючи імпровізовані злітно-посадкові смуги на прямих ділянках автомагістралей.
Це зменшує ризик скупчення літаків на великій базі та їх знищення внаслідок однієї ворожої атаки. До того ж, літаки мають спеціальне обладнання для протидії російським винищувачам та радарним системам класу «земля-повітря».
Раніше уряд Швеції оголосив про виділення Україні 14-го пакета військової допомоги та розповів про підготовку рішення щодо можливої передачі винищувачів Gripen.
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявляв, що Збройним силам Швеції та Шведському управлінню оборонного озброєння доручено вивчити можливість передачі або експорту в Україну винищувачів Gripen.
«Уряд ухвалив рішення доручити… оцінити умови, на яких Швеція може зробити свій внесок у сфері бойових літаків. Ми можемо зробити це шляхом розширення нашої участі в коаліції F-16 або шляхом передачі в дар або експорту системи Gripen», – сказав Йонсон.
Очікують, що оцінка буде готова до 6 листопада.
Як відомо, 16 червня Міністерство оборони Швеції заявило, що українські льотчики матимуть «ознайомче навчання» на шведських винищувачах JAS 39 Gripen.
Як повідомляв Львівський портал, 19 серпня президент України Володимир Зеленський з першою леді Оленою Зеленською прибули до Швеції. Президент вже провів переговори з прем’єр-міністром країни Ульфом Крістерссоном.
Україна і Швеція 19 серпня підписали декларацію щодо спільного виробництва та обслуговування бойових машин піхоти CV90 в Україні.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Маркіян Рой