У Міністерстві освіти і науки України вважають скасування зовнішнього незалежного оцінювання є неприпустимим. У міністерстві запевняють, що готові до проведення ЗНО у безпечних умовах та відповідно до рекомендацій головного санітарного лікаря України. Про це повідомила т.в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій, передає пресслужба МОН.
У міністерстві зазначають, що скасування ЗНО є неприпустимим, оскільки це єдиний об’єктивний інструмент оцінювання та механізм прозорого вступу до вишу, а його відсутність створить значні корупційні ризики.
«Міністерство, Український і регіональні центри оцінювання якості освіти готові проводити ЗНО в безпечних умовах згідно з рекомендаціями Головного державного санітарного лікаря та гнучко реагують на дані від МОЗ щодо епідеміологічної ситуації. Пункти проведення тестування забезпечені медичними масками, термометрами, антисептиками та захистом для медиків. До пунктів тестування засоби захисту доставляють ОДА, які отримали їх від партнерів. Готовність пунктів тестування контролює Держпродспоживслужба згідно зі спеціальним чеклістом», – повідомила Любомира Мандзій.
Наразі МОН готується до проведення основної сесії ЗНО 25 червня – 17 липня. Водночас МОЗ готує параметри, яким має відповідати епідеміологічна ситуація для безпечного проведення ЗНО. Ці показники ж мають затвердити на Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 16 червня.
Любомира Мандзій переконана, що скасування ставить під загрозу майбутнє вступу-2020.
«Скасування ЗНО є неприпустимим. ЗНО – це запорука справедливого і об’єктивного оцінювання, а також чесного і прозорого вступу. Багато зусиль під час підготовки до ЗНО доклали не лише учні, а й їхні батьки та вчителі. Інші способи оцінювання – як-от середній бал свідоцтва про повну загальну середню освіту – не можна вважати об’єктивним, оскільки кожна школа має власну шкалу оцінювання. Крім того, наразі виші готові приймати заяви вступників саме на основі ЗНО. Альтернативний механізм для проведення вступної кампанії створити неможливо. Тому скасування ЗНО ставить під загрозу майбутнє вступу-2020», – додала міністерка.
У МОН зазначають, що згідно з даними світової статистики, вікова група учасників ЗНО є стійкою до зараження – лише 1,2% серед усіх хворих на COVID-19 складають підлітки, тобто ризики зараження мізерні.
«Водночас без ЗНО вступ до вишів може стати більш небезпечним з епідеміологічної точки зору, оскільки передбачає великі скупчення людей і складність у дотриманні соціальної дистанції у чергах, під час іспитів. Це створює додатковий ризик для найбільших міст України під час пандемії», – наголошують у міністерстві.
Також у МОН інформують, що під час зовнішнього незалежного оцінювання:
- відбуватиметься контроль за дотриманням рекомендацій щодо допуску на ЗНО (температура тіла не вище 37,2 С, відсутність ознак респіраторних захворювань, наявність маски або респіратора),
- Держпродспоживслужба контролюватиме вимоги до пунктів тестування (відстань між учасниками не менше 1,2 м, масковий режим, наявність антисептиків, дезінфекція приміщень, організована утилізація використаних масок тощо),
- діятимуть заходи для уникнення скупчень людей (більше часу для входу, проміжки часу для входу різних учасників, правильна організація черг із дистанцією),
- відбуватиметься супровід медиків та Національної поліції,
- будуть залучені інструктори не з груп ризику.
Зазначимо, нещодавно освітній омбудсмен Сергій Горбачов заявив, що він отримав інформацію про те, що у високих владних структурах готуються документи про нібито скасування ЗНО взагалі. На його думку, скасуванням ЗНО хочуть повернути хабарі при вступі у виші.
Як повідомив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко. нині у влади є три варіанти проведення цьогорічного ЗНО: провести тестування в призначені терміни, перенести або не проводити взагалі.
Нагадаємо, у зв’язку з погіршенням епідеміологічної ситуації в країні учасники пробного ЗНО проходитимуть тестування 15 і 17 червня вдома у режимі онлайн, а не у закладах освіти. Учасникам пробного ЗНО обіцяють повернути кошти.
Вероніка Рой