ОСТАННІ НОВИНИ

Відкрили виставку канадського художника Василя Курилика «Страсті Христові»

|

Протягом Страсного тижня у Храмі Покрови Пресвятої Богородиці на вул. Личаківській, 175 експонуватимуть серію робіт всесвітньо відомого канадського митця Василя Курилика «Страсті Христові». Про це повідомляє прес-служба Львівської міської ради.

Вперше в Україні представлені роботи відомого канадського художника Василя Курилика, об’єднані у серію «Страсті Христові».

«Це найповніше ілюстрування Біблії, «страждання, смерть і Воскресіння Ісуса Христа». На Новий рік 1960-го Василь Курилик  розпочав роботу над серією «Страсті Христові». Робота тривала три виснажливих роки. Один аркуш за тиждень. Всього 160 робіт розміром 51×56 см. Писав гуашшю, аквареллю, деякі роботи виконав олійними фарбами», – розповідають отці Салезіяни, які опікуються Храмом Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ.

Серія стала чи не найдетальнішим ілюструванням Святого Письма за всю історію розвитку мистецтва. Серію, також називали майстерно знятими кінокадрами, внутрішній драматизм яких вражаюче передається глядачеві.

Реклама партнерів

1963 року у Національній Галереї Оттави відбулося Бієнале канадського живопису, де вперше були показані всі 160 аркушів серії «Страсті Христові».

1970 року у приміщенні Інституту св. Володимира в Торонто «Страсті Христові» були експоновані вдруге і високо оцінені мистецькою громадськістю. Того ж року родина Колянківських придбала всю серію робіт.

Сьогодні твори перебувають у спеціально збудованій для них галереї в місті Ніагара Фаллс.

У галереї отців Салезіян представлені копії цих творів. Виставка триватиме протягом страсного тижня. Вхід вільний.

 

Василь Курилик народився 3 березня 1927 року на батьківській фермі неподалік від Едмонтона, провінції Альберта, Канада. Батько майбутнього художника переїхав до Канади після Першої світової війни. Піонерами-поселенцями були дід  і бабця Василя (по матері), які емігрували до Канади в 1896 році. Вони назавжди покинули рідне буковинське село Борівці.

1934 року сім’я переїхала до стародавнього містечка Ситоунволл провінції Манітоба. Василь пішов до місцевої сільської  школи. 1942 року юнак вступає до середньої школи в місті Вінніпег. 1949 року отримує диплом бакалавра Манітобського університету. 1950 року Курилик поступає до мистецького коледжу в Торонто. 1950 року він їде до Мехіко і вступає до художнього коледжу Сан Мігель Альенде.

1952 року молодий художник подорожує: Монреаль, Лондон, Фландрія, Париж, Відень. Тоді, у Європі, сильне враження на молодого мистця справили роботи Пітера Брейгеля, стилістичний вплив якого можна помітити в подальшій творчості канадського живописця. Як художник він багато й наполегливо працював, намагався розширити свою творчу палітру. Його роботи знайшли своїх шанувальників. Але невлаштованість, втрата певних життєвих орієнтирів, проблеми із зором призвели до серйозної депресії. Художник потрапив до психіатричної лікарні.

1962 року Василь Курилик одружився з Джін Ендріс, яка народила йому двох синів та двох дочок і всіляко підтримувала чоловіка до останніх хвилин його життя.

1970 року на запрошення Спілки художників України Василь Курилик з групою митців Канади і Сполучених  Штатів  Америки уперше відвідав країну, де народилися його батьки, звідки прийшла в Канаду і укорінилася українська культурна традиція. Побував у містах: Київ, Львів, Харків, Одеса, Запоріжжя, Полтава, Канів, Ялта.

Митець відвідав буковинське село Борівці, неподалік Чернівців, де народилися його батьки. Ці короткі відвідини справили на Курилика сильне враження і, повернувшись до Канади, він через певний час звернувся до Посольства СРСР в Оттаві з проханням дозволити йому відвідати Україну ще раз.

І тільки у вересні 1977 року Василь Курилик отримав очікувану візу і прибув до України, вже будучи тяжко хворим. Дружина Джін Куриликова  намагалася відмовити чоловіка, та він не послухався.

Художник хотів зібрати матеріал для фрески, яка б зображувала минуле й сучасне українських поселенців у Канаді. В селі Борівці він зробив більше 100 рисунків. Деякі з них закінчував уже після повернення до Канади, в госпіталі, в останні дні свого життя.

3 листопада 1977 року Василь Курилик помер.

При житті в художника відбулося понад 30 персональних виставок у галереях Канади, а також в Лондоні, експозиції в Індії, південній Африці, Гонконгу. Твори Василя Курилика знаходяться в музеях Нью-Йорка, Філадельфії, Монреаля, Вінніпега, Едмонтона.

Про творчість майстра було знято чотири фільми. Один з них отримав Національну премію Канади і був перекладений українською, французькою португальською, японською та німецькою мовами. Показовим є і той факт, що художник, попри всі намагання, так і не отримав базової художньої освіти, залишившись, по суті, великим самоуком.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.