ОСТАННІ НОВИНИ

Мікропроекти vs макродерибан: «підкилимні» ігри у Львівській облраді

Ірина ДРАГУН, Львівський портал

|

У Львівській обласній раді розгорнулися справжні баталії довкола конкурсної ради по мікропроектах. 2017 року на цю програму в області передбачили 60 мільйонів гривень. А там, де «крутяться» великі гроші, завжди знайдеться і багато охочих дорватися, як то кажуть, до корита…

Так, чимало галасу наробило рішення про відсторонення першого заступника голови Львівської облради від «Самопомочі» Парасковії Дворянин від співголовування у конкурсній раді щодо мікропроектів. У кулуарах подейкують, що все робиться для того, щоб цей «ласий шматок» відхопили одіозні брати Дубневичі, поставивши на місце свою людину… Що ж справді відбувається за кулісами цих політично-фінансових ігор, з’ясовував Львівський портал.

Розпочнімо з того, що на сайті Львівської облради 13 січня 2017 року з’явився проект рішення «Про внесення змін та доповнень до Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 25.10.2016 № 270». Його ініціаторами є голови шести фракцій – Катерина Кеньо (БПП), Юрій Гудима («Батьківщина»), Іван Дорош («Громадянська позиція»), Богдан Гагалюк («Народний рух України»), Петро Жукровський (УКРОП), Андрій Білоус («Народний контроль»). Відповідний документ передбачав такі зміни: щоби замість перших заступників співголовами конкурсної ради були звичайні заступники Львівської облради та облдержадміністрації. Тобто, йдеться про фактичне усунення Парасковії Дворянин і передачу її повноважень Володимиру Гірняку.

Відтак розгляд цього питання 31 січня винесли на сесійне засідання ЛОР. Депутати підтримали цю пропозицію, за неї проголосувало 52 обранці. Тут варто згадати про «крик душі» Парасковії Дворянин, яка під час обговорення цього питання у сесійній залі заявила, мовляв, її позбавили співголовування у конкурсній раді, а тепер деякі сили ще й зазіхають на крісло першого заступника голови облради…

«Жоден з депутатів, який виступав щодо цих змін, не висловив жодного зауваження до мене, як до співголови конкурсної ради. Я постійно спілкувалася з представниками усіх фракцій, ми їх інформували про те, що відбувається. Тоді під час сесії були завуальовані натяки на те, мовляв, потрібні зміни… Єдине зауваження, яке висловлювали депутати до фракції «Самопоміч», що буцімто фракція роздає буклети з розтлумаченням того, як правильно писати проект та куди його подавати. Але я вважаю, що це обов’язок кожної фракції – інформувати виборців Львівщини про те, якими можливостями вони можуть скористатися. І такі інформаційні матеріали мали би бути розповсюджені щодо всіх обласних програм», – повідомила вона у коментарі Львівському порталу.

Парасковія Дворянин наголосила, що посадою співголови конкурсної ради не обмежилося: вже ведуться «підкилимні» розмови, і її «підсиджують» ще й у кріслі першого заступника.

«Багато хто запитує про те, чому так сталося, мовляв, це абсурд, дисонанс, адже нема ніяких зауважень. Але, тим не менше, внесені ось такі зміни. Тут глибший процес, бо йдеться насправді не лише про одну програму, а й про заміну першого заступника як такого. Знаю, що є така ініціатива, тривають домовленості з різними фракціями щодо іншого першого заступника», – наголосила посадовець.

За її словами, на посаду першого заступника голови облради «мітять» двоє депутатів – Юрій Гудима та Андрій Білоус.

«Я не знаю хто ініціює цей процес. Але мені відомо, що на посаду першого заступника розглядалося дві кандидатури. Під час сесії я сказала про Юрія Гудиму, але тепер з’явився ще один претендент – від «Народного контролю». Знаю, що у різний спосіб ведуться перемовини з різними фракціями, щоб цей представник «пройшов». Називають прізвище Андрія Білоуса, але я не знаю, чи це правда…», – пояснила вона.

Парасковія Дворянин не виключає, що після неї робота ради може перейти у русло так званого «ручняка»: «Чи зміниться конкурс після мого усунення? Такі перші сигнали ми вже маємо. Ми бачимо, що у різних районах депутати різних рівнів навіть напряму заявляють про те, що подзвонять до голови облради і якийсь конкретний проект переможе. Раніше, коли я головувала в цій комісії, цього ні за яких умов не могло статися. Тому прогнозую, що може бути різне…».

Також вона поділилася своїми підозрами про те, за що її у такий спосіб «покарали»: «Думаю, що мене покарано ще й за те, що я системно критикувала нерівномірний розподіл коштів по різних районах області, зокрема, і щодо ДФРР (Державний фонд регіонального розвитку, – ред.)… Окрім цього, я завжди прямо кажу про корупціогенні складові в тому чи іншому проекті рішення… Можливо, комусь заважаю приймати рішення, бо завжди прямо вказую на корупційну складову. Я так звикла жити та працювати і по-іншому не зможу. А, очевидно, системі це не зовсім підходить».

Своєю чергою голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин у розмові з кореспондентом Львівського порталу висловив переконання, що ніхто нікого не усував з посади, і це лишень технічне рішення:

«Те, що хтось когось усунув, – не відповідає дійсності. Думаю, внесені зміни істотно покращать програму. Окрім цього, в цих змінах закладений механізм, який передбачає делегування голові обласної ради вирішення питання щодо того, хто із заступників очолюватиме цю раду.

Ще раз повторюю, ніхто нікого не усував, це нормальний технічний процес. Хочу нагадати, що коли ця програма розроблялася, заступник Валерій П’ятак був співголовою цієї ради, і стосовно цього не було ніяких міркувань. Окрім того, є 24 члени конкурсної ради, які приймають рішення, а співголова просто організовує технічну роботу, якої залишилося дуже мало. Бо на даному етапі (якщо прослідкувати за конкурсом) ми маємо ситуацію, коли конкурсна рада вже все зробила. А саме – визначила експертів, які оцінюють ці проекти. Тепер від конкурсної ради вже нічого не залежить. І це прекрасно знають всі причетні до цього процесу, але надмірно хочуть політизувати це питання».

На питання про те, чи у голови облради особисто були якісь зауваження до роботи Парасковії Дворянин, він відповів: «Я не стою на позиції, яку займали під час сесійного засідання деякі депутати, безмірно всіх хваливши, чи говорячи, що все гаразд. Програма працює і співголова ради працює. Я переконаний в тому, що на цьому місці може працювати будь-хто інший так само успішно».

Також Олекандр Ганущин пояснив, що два місяці тому піднімали питання про те, що «Самопоміч» «перетягує на себе ковдру» заслуг по мікропроектах. І це у багатьох викликало обурення.

Тим часом заступник голови облради Володимир Гірняк, який тепер може зайняти місце Парасковії Дворянин в конкурсній раді, прокоментував цю ситуацію дуже обережно, уникаючи гострих кутів:

«Знаю, що депутати прийняли таке рішення з двох міркувань. Починалася програма мікропроектів з 500 тис. грн, тепер її фінансування дійшло до 60 млн грн. Відтак одні голосували через те, що «Самопоміч» робила спробу присвоїти собі ці заслуги, інші – через певний конфлікт інтересів…

Ні з ким в раді не сварюся і вважаю, що ми маємо працювати колективно… Проте вважаю неправильною ситуацію, коли політична партія, яка фактично є при владі у облраді (адже має першого заступника і трьох голів комісії) не спілкується з керівниками інших фракцій, які ставлять їм ці питання. Неправильно, коли немає бажання зрозуміти причини, а є лише переведення стосунків у політичну площину. Я, наприклад, абсолютно проти конфліктів, вважаю, що нам все потрібно робити спільно, творити разом», – сказав він.

Водночас керівник фракції «Свобода» у Львівській обласній раді Олег Панькевич у розмові з кореспондентом Львівського порталу зауважив, що ще торік не відбулося справедливого розподілу коштів по конкурсу мікропроектів. Більше того, він прямо вказав на ймовірні «відкати» та зловживання з виділенням коштів.

«Було дуже багато учасників, які мали однакові шанси. Але одні чомусь ставали переможцями, а інші – ні. І ніхто не міг пояснити, чому так сталося.? Тобто ми мали претензії до цього конкурсу ще у 2016 році. Будемо дуже активно спостерігати за тим, що відбуватиметься тепер. Можливо, цей конфлікт стане поштовхом, зокрема для того, щоби кошти обласного бюджету виділялися без «відкатів» та інших зловживань громадам, які отримали їх в чесній боротьбі.

Торік на це спрямували багато грошей. Це був справді революційний рік у виділенні коштів. Цього року є ще більше фінансування. А якщо є фінансування, то з’являється дуже багато таких, що спробують знайти вплив на це з користю не для громади, а для особистих інтересів», – пояснив депутат.

Зокрема, депутат не виключив того, що до ініціативи з усуненням Парасковії Дворянин доклалася «рука» народних депутатів братів Дубневичів, які тримають під своїм впливом усю раду:

«Я не можу говорити про чутки, але скажу про конкретні впливи. Львівська обласна рада є під впливом олігархів Дубневичів, вони поставили своїх людей керівниками комісій, голова обласної ради є їхньою людиною, і, відповідно, вони мають вплив на обласний бюджет та розподіл цих коштів…».

Справді, такої «свити» у Львівській обласній раді не мав за кращих часів навіть одіозний «сірий кардинал» Петро Димінський. Голова ради Олександр Ганущин був помічником-консультантом одного з братів і отримав посаду обласного «спікера» саме завдяки своїм патронам. Відповідно – в самостійне плавання не відправився і продовжує вірою і правдою… Серед помічників нардепів числяться також голова фракції «Блоку Петра Порошенка» у Львівській облраді Катерина Кеньо та голова бюджетної комісії Олег Домчак. Водночас голова медкомісії Михайло Гичка є сватом Богдана Дубневича, а голова дорожньої комісії Володими Саган входить до благодійного «Фонду братів Дубневичів». Є й багато інших одиноких депутатських багнетів з інших фракцій, які де-факто міцно тримаються орбіти Дубневичів та під час ключових голосувань дають суттєвий пул потрібних голосів.

Тому й розмови про відсторонення від посади першого заступника голови облради Парасковії Дворянин мають доволі вірогідне забарвлення. Крім цього, у розмові з кореспондентом Львівського порталу Олександр Ганущин категорично не заперечив подібного сценарію, з чого можна зробити висновок, що диму без вогню таки не буває.

«Надмірна політизація теми, яка виникла навколо програми мікропроектів, безумовно, загострила ставлення в депутатському корпусі до фракції, яка це надмірно політизувала. Це правда. Депутати ради мають право визначитися стосовно перебування того чи іншого заступника на тій чи іншій посаді. Це їхнє право. Для цього є відповідні механізми, але, настільки мені відомо, вони ще поки що не запущені в дію», – заявив О.Ганущин.

Скидається на те, що фракцію «Самопомочі» в облраді банально використали, адже за підтримку кандидатури Ганущина на посаду голови ради «Самопоміч» отримала першого заступника. Проте політичний шлюб з розрахунку в президії ради, як бачимо, тривав недовго – трохи більше року. З ростом апетитів «сірих кардиналів» обласної ради росте й потреба ротації на керівних посадах представницького органу на більш лояльних та «ручних» обранців.

Як бачимо, конфлікт навколо конкурсної ради мікропроектів – яскраве цьому підтвердження. Питання лише у тому, чи вдасться Дубневичам без шкоди для здоров’я проковтнути все те, що зібралися відкусити. Адже гучний корупційний скандал з «Укрзалізницею», де брати-нардепи виступають ключовими фігурантами, та витік інформації про спроби Дубневичів розширити коло своїх фінансових інтересів за рахунок «Укрспирту» можуть суттєво вплинути на слиновидільні та жувальні рефлекси одіозних народних депутатів.

Фото: Варіанти, Старосамбірська райрада, Львівська облрада, Гал-інфо

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...