ОСТАННІ НОВИНИ

На захисті захисника

Соломія ГРИГОР'ЄВА, Львівський портал

|

Мало не щодня ми чуємо історії від героїв, які захищали Україну в зоні антитерористичної операції, що, повернувшись додому, не можуть добитись від влади обіцяних пільг чи належних прав учасників бойових дій.  У таких випадках бійцям часто потрібна фахова юридична консультація, яку собі може дозволити далеко не кожен. Проте вихід –  є. І ім’я йому – «Центр правового захисту учасників АТО».

1

«Центр правового захисту учасників АТО» – це об’єднання фахових юристів та волонтерів, які безкоштовно надають правову допомогу військовим та їх родинам. Центр був створений у вересні 2014 року за ініціативи народного депутата України Ігоря Васюника в момент, коли на Донбасі була найбільш нестабільна ситуація.  Порівняно з іншими новоствореними центрами він працює найдовше.

Оскільки Центр створений з ініціативи народного депутата, то з метою ефективного вирішення порушених питань було скеровано близько 80 депутатських звернень, спрямованих на захист прав та інтересів учасників АТО.

Координатор «Центру правового захисту учасників АТО» Тетяна Кочірко розповіла, що до юристів за допомогою звертаються як самі військовослужбовці, так і їх родичі, небайдужі активісти та журналісти.

«Найчастіше люди хочуть  дізнатися, як отримати матеріальну допомогу, та про пільги, які належать учасникам АТО. Зокрема найпоширенішими питаннями є порядок отримання земельних ділянок та пільг на оплату комунальних послуг. Порядок отримання посвідчення учасника бойових дій,  порядок звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням дії контракту також належать до популярних підстав звернення.

За два роки не обійшлося без запитів щодо отримання пільг, зокрема: позик на будівництво, надання земельної ділянки, пільг на сплату житлово-комунальних послуг, на проїзд в громадському транспорті, отримання квартири, пільг на навчання для дітей учасників бойових дій. Таким ж «попитом» користуються і питання механізму підстав та порядку отримання пільг для бійців та членів їх сімей, оформлення інвалідності, збереження робочого місця та заробітної плати, відпустка, переведення на іншу службу, звільнення з військової служби; роз’яснення порядку демобілізації; встановлення грошового забезпечення та порядок його оформлення», – уточнила Тетяна Кочірко.

3

Проте, непоодинокими є також більш значущі випадки. Юристам «Центру правового захисту учасників АТО» доводилось захищати і тих, кого безпідставно звинувачують в дезертирстві, і в правовому аспекті впливати на тих, хто відмовлявся видавати бійцям підтверджуючі документи участі  в антитерористичній операції.

«Кричущим було звернення допомогти військовослужбовцю, що внаслідок перебування в зоні АТО та отриманих там поранень був визнаний непридатним для військової служби медико-соціальною експертною комісією. Проте маючи таку законну підставу для звільнення від військової служби, командир його військової частини вирішив, що цього недостатньо, відмовивши військовому у звільненні. Єдиним виходом у даному випадку став судовий захист прав учасника АТО, що й було здійснено за підтримки адвоката, справа щодо якого зараз знаходиться у судовому провадженні.

Є скарги від військових-студентів, яких під час служби на сході відрахували з навчальних закладів. Юристи та волонтери центру не лише надають правову допомогу з питань поновлення на навчанні, а й безпосередньо консультуються з цих питань з відповідальними представниками ВНЗ у кожному конкретному випадку» – зазначає координатор Центру Тетяна Кочірко.

Така кількість звернень до Центру говорить про те, що волонтери дійсно фахово допомагають тим, хто цього потребує. Це підтвердив і родич учасника бойових дій, якому довелось співпрацювати з юристами «Центру правового захисту учасників АТО».

«Мої родичі, два брати, пішли добровольцями в зону АТО. Одного з них, Юрія Міська, Турківський районний воєнкомат відправив в учбовий центру в Десну. Потім він служив в Донецькій області в 79 аеромобільній бригаді.

Зараз порушена кримінальна справа щодо його вбивства. Розслідування його загибелі було проведене неналежним чином . Командування цієї справи провело необ’єктивне розслідування, буцімто смерть настала через людський фактор – необережне поводження з боєприпасам, хоча все далеко не так, як вони говорять. Були явні ознаки того, що він був вбитий.

Зараз прокуратура Донецької області порушила кримінальну справу. В цьому випадку Центр надає нам юридичну й правову допомогу в оформленні потрібних документів, бо без цього ми не можемо докопатися до істини. Відтак ми дуже задоволені, що звернулись до юристів «Центру правового захисту учасників АТО», які реально надають допомогу. Не на словах, а на ділі», – розповів родич загиблого.

Прикметно, що однією з найвагоміших переваг «Центру правового захисту учасників АТО» є універсальність. Тобто, за потрібною допомогою можна звертатись з абсолютно усіх правових питань, що стосуються учасників АТО та членів їх сімей. Варто також додати, що за підтримки благодійного фонду «Гуманітарні ініціативи» за час роботи Центру двічі було видано брошури-пам’ятки, в яких подана вся необхідна інформація про права та обов’язки учасників бойових дій.

4

Такі переваги Центру мають практичні результати. За 2 роки роботи фахівці-волонтери надали 2274 правих консультацій. Середня кількість відвідувачів щомісяця –  72 звернення.

Допомога учасникам АТО та членам їхній сімей здійснюється у таких формах:

– безкоштовні правові консультації безпосередньо за номерами гарячих ліній;

– проведення особистих прийомів учасників АТО та членів їх сімей;

– підготовка позовних заяв за відвідуванням із військовослужбовцями судових засідань та наслідками їх розгляду;

– складення рапортів та заяв в інтересах учасників АТО;

– підготовка запитів, звернень, як депутатських так і адвокатських з метою захисту прав та інтересів учасників АТО;

– розповсюдження брошур-пам’яток «Права та гарантії учасників АТО».

Окрім конкретної допомоги учасникам бойових дій, юристи «Центру правового захисту учасників АТО» долучалися до внесення змін до чинного законодавства з метою соціального захисту учасників АТО. Так, юристи Центру долучилися до напрацювання прийнятого законопроекту №2095а, яким учасників АТО відносить до категорій громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Важливо, що юристи та волонтери надають допомогу не лише безпосередньо в Центрі, а й виїжджають для надання консультацій на пікети, страйки та пункти передачі амуніції і обладнання в зону АТО. В тому числі, й шляхом передачі брошур-пам’яток безпосередньо військовослужбовцям в зону антитерористичної операції.

Інформація про цей Центр допомоги дійшла і до жителів інших областей, тому юристам доводилось допомагати жителям Сум чи Луганська. Окрім того активісти з Миколаєва, Жидачева, Києва та Сокаля зверталися з проханням допомогти у створенні такого ж Центру правової допомоги у їхніх містах.

Довідка

Центр «Правового захисту учасників АТО» надає БЕЗКОШТОВНІ юридичні консультації учасникам АТО. Телефони «гарячої лінії» з правових консультацій: 068-384-76-40 та 099-369-71-18, з понеділка по п’ятницю з 12:00-17:00 год.

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...