Щороку 14 травня Україна на державному рівні вшановує пам’ять своїх громадян, які рятували євреїв у часи нацистської окупації та Голокосту. За це Ізраїль дотепер відзначив 2707 українців почесним званням «Праведник народів світу». Про це Львівському порталу повіломили у Міністерстві закордонних справ України.
Так, Інститут пам’яті та Меморіальний комплекс Голокосту «Яд Вашем» присвоїв почесні звання «Праведник народів світу» уже 2707 українцям. Таким чином Україна є четверою в світі державою за кількістю цих звань.
Водночас в МЗС додають, що кількість українців, яких офіційно визнають «Праведником народів світу» продовжує зростати, адже дотепер документально підтверджуються все нові історії порятунку євреїв під час Другої світової війни.
Як відомо, на початку 2025 року двох львів’ян та жителя Івано-Франківщини посмерто удостоїли звання «Праведник народів світу». Церемонія нагородження пройшла у Львові, відзнаку отримали їхні онуки. Також це звання посмертно присвоїли львівському священнику.
«Сьогодні ми вшановуємо подвиг українців, які, ризикуючи власним життям і життям своїх рідних, рятували євреїв у часи нацистської окупації та Голокосту. Вшановуючи подвиг героїчних українців, які виявили мужність та людяність під час найстрашніших випробувань, ми схиляємо голови у пам’ять про багатомільйонні жертви Шоа [Голокост у широкому значенні] в Україні та в усьому світі», – підкреслюють у дипломатичному відомстві.
З 2021 року Україна на державному рівні вшановує пам’ять українців, які рятували євреїв під час Голокосту. Пам’ятні заходи проводять щороку 14 травня.
Зазначимо, що звання «Праведник народів світу» – нагорода Ізраїля, яку надають громадянам інших країн, які в роки Другої світової війни в окупованій нацистами Європі рятували євреїв від знищення. Її присуджує Національний меморіальний комплекс «Яд Вашем».
Праведників визнає спеціальна комісія, яка ретельно вивчає кожен випадок. Людина, яка отримала це звання, отримує іменну медаль, почесне свідоцтво, а її ім’я викарбуване на Стіні пошани в Саду Праведників народів світу на горі Пам’яті в Єрусалимі
На медалі, яку вручають рятівникам, викарбувані такі слова: «Хто рятує одне життя, рятує весь світ».
Відповідно до даних Інституту історії України НАН України, за часи нацизму загалом було знищено близько 6 млн євреїв. Понад 1,4 млн із них припадає на Україну.
Рятували євреїв різними методами, зокрема переховували від нацистів та колаборантів; надавали фальшиві чи справжні чужі документи або посвідчення; організовували втечі з гетто або таборів.
Львівський портал розповідав, як мешканці Львова та Львівської області рятували євреїв під час Голокосту, особливий вклад у це зробила УГКЦ та брати Шептицькі – Андрей та Климентій. Вони допомогли врятувати на Галичині більше 200 євреїв. Почесне звання «Праведник народів світу» присвоїли Климентію Шептицькому та ще низці священнослужителів УГКЦ, проте Андрею Шептицькому – ні.
За те, аби відзначити митрополита УГКЦ цим почесним званням, роками працюють духівники, історики та інші фахівці, збираючи документальні докази причетності Андрея Шептицького до порятунку євреїв.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба