Правоохоронці викрили чергову корупційну схему з оформленням фіктивної інвалідності військовозобов’язаним чоловікам. Цього разу – в одеській обласній МСЕК. Про це Львівському порталу повідомили у Держбюро розслідувань.
За даними слідства, головний організатор – лікар Одеської обласної клінічної лікарні. Навесні цьогоріч він почав надавати «платні послуги» чоловікам, які намагались уникнути мобілізації. До своєї протиправної схеми він залучив 12 лікарів з різних закладів Одеси, посадовців Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи та їхніх родичів, які виконували функції посередників.
«Лікарі вигадували здоровим чоловікам діагнози та виготовляли необхідну медичну документацію на підтвердження «історії хвороби», навіть робили знімки «МРТ». Надалі військовозобов’язані з пакетом готових документів йшли до МСЕК, де їх зустрічали «підготовлені» члени комісії для оформлення групи інвалідності», – йдеться в повідомленні.
Вартість послуг складала від 6000 до 12 000 доларів залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності.
Правоохоронці наразі встановили особи 42 військовозобов’язаних, які скористалась цією схемою. Втім процес ідентифікації ще триває.
Замісцем роботи та проживання фігурантів провели 28 обшуків. Вилучено медичну документацію, понад 80 000 доларів готівкою та три автомобілі преміумкласу.
Крім того, під час обшуку у МСЕК виявили та затримали двох військовослужбовців, ящо перебували в розшуку за самовільне залишення військової частини, та п’ятьох «клієнтів» призовного віку, яких розшукували за ухилення від військової служби.
Лікарю-організатору злочинної схеми оголосили підозру в одержанні неправомірної вигоди службовою особою (ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України). Вирішується питання щодо повідомлення підоз іншим учасникам схеми.
Санкція статті передбачає до десяти років тюрми.
Передісторія
На початку жовтня у Хмельницькому на масштабній корупційній схемі затримали керівницю МСЕК Тетяну Крупу і її сина Олександра, посадовця обласного управління Пенсійного фонду. Вони за гроші оформляли фіктивну інвалідність військовозобов’язаним.
Під час обшуків у фігурантів знайшли майже 6 млн доларів готівкою, купи грошей були сховані по всіх шафах і шухлядах. При цьому очільниця МСЕК викинула через вікно дві сумки, напаковані 0,5 млн доларів.
Невдовзі журналісти повідомили, що саме через Тетяну й Олександра Крупу фіктивну інвалідність могли оформити 50 прокурорів.
Згодом на Хмельниччині викрили нових медиків МСЕК, які торгували статусом інваліда. Також посадовців МСЕК спіймали й у Рівному, вони за 15-20 тисяч доларів встановлювали фейковий діагноз військовозобов’язаним.
Зрештою МОЗ скасувало інвалідність 74 військовозобов’язаним, яку встановила Хмельницька МСЕК. За останніми даними СБУ, протягом 2024 року підозри отримали 64 посадовці МСЕК, також скасовано понад 4000 висновків про інвалідність.
Крім того, після цього Міністерство охорони здоров’я звільнило топпосадовців, безпосередньо пов’язаних із МСЕК.
На тлі скандалу з масовим отриманням інвалідності прокурорів у відставку подав генпрокурор України Андрій Костін.
Зрештою МСЕК вирішили ліквідувати до кінця 2024 року, а всі процедури, пов’язані з експертизою, зробити цифровими.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба