ОСТАННІ НОВИНИ

Україна пропонує Туреччині відновити «зерновий коридор» без РФ

Наталя Дуляба

|

Україна передала Туреччині пропозицію про відновлення роботи «зернового коридору» без участі Росії, оскільки немає жодних обмежень для суден, які проходять маршрутом по територіальних водах Румунії, Болгарії, а також Туреччини. Про це пише Економічна правда, посилаючись на посла України в Туреччині Василя Боднара.

«Пропозицію про роботу (“зернового коридору”, – ред.) без Росії передано турецькій стороні. Поки що немає остаточного підтвердження. Але оскільки кораблі вже йдуть територіальними водами Румунії, Болгарії, а також Туреччини й проходять протоки без обмежень, це насправді раціональний шлях», – сказав дипломат.

Він нагадав, що і в межах «зернової ініціативи» доволі частими були випадки, коли країна-агресорка блокувала прохід кораблів до України або намагалася регулювати доступ до того чи іншого українського порту. Крім того, обмежувався перелік продукції, яку можна було експортувати з території України.

За словами Боднара, оскільки немає жодних експортних обмежень щодо української продукції для суден, які проходять цим гуманітарним коридором, такий альтернативний варіант може бути одним з основних для врегулювання ситуації.

Наразі триває комунікація між Туреччиною та ООН за результатами переговорів і з Україною, і з Росією, щоб виробити узгоджені позиції. Учасники переговорного процесу очікують «комунікації між Україною і Туреччиною на вищому рівні». За інформацією посла, можливо, вони відбудуться найближчими днями або в межах Генасамблеї ООН.

«Ми, звісно, займаємо конструктивну позицію щодо наших партнерів Туреччини та ООН та посередників і напрацьовуватимемо механізми, які будуть вигідні нашій стороні, але не зашкодять принциповій позиції щодо зняття санкцій з Росії – це абсолютно хибний шлях», – запевнив Боднар.

Як повідомляв Львівський портал, 17 липня Росія заявила, що виходить із «зернової угоди». Разом із цим у Москві оголосили, що це ще й означає відкликання гарантій безпеки судноплавства, Україна зі свого боку відповіла аналогічно. Втім з цього моменту війська РФ взялись цілеспрямовано обстрілювати порти на півдні України, фактично заблокувавши експорт агропродукції морем.

4 вересня в Сочі пройшла зустріч президентів Туреччини та Росії, під час якої вони говорили про відновлення дії Чорноморської зернової ініціативи. Сторони не досягли згоди з цього питання.

Додамо, що саму «зернову угоду» уклали у липні 2022 року за посередництва ООН і Туреччини терміном на 120 днів. Документ дозволив транспортувати українські сільськогосподарські товари через Чорне море на світовий ринок.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *