Прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував реформування державного резерву, створеного у 1991 році після здобуття Україною незалежності. Про це він сказав 17 лютого на засіданні уряду.
«Той держрезерв, який існував в Україні з 1991 року, дуже довго залишався нащадком радянської системи. Тепер ми пропонуємо докорінно змінити підходи до його роботи», – анонсував глава уряду.
За його словами, державний резерв України планують розділити на окремо матеріальний й окремо мобілізаційний. Мобілізаційний резерв – це запаси, які дозволять швидко розгортати додаткові військові виробництва, ремонт військової техніки, відновлювати критичну транспортну інфраструктуру й енергосистему тощо.
«Формування резервів буде проходити за сферами: продовольча, медична, енергетична та технічна. Головна мета – зробити так, аби наша країна була в будь-який момент часу забезпечена всіма першочерговими речами», – пояснив Денис Шмигаль.
В уряді вже розробили законопроєкт «Про державні резерви». І як згодом уточнили у пресслужбі Кабінету Міністрів, його схвалили на засіданні 17 лютого.
Законопроєкт удосконалює та деталізує порядок проведення освіження матеріальних цінностей, посилює відповідальність за формування, зберігання, відпуск та інші дії з держрезервом.
Також законопроєкт «Про державні резерви»закріплює:
- чітке визначення балансоутримувачів державного матеріального та мобілізаційного резервів;
- повноваження центральному органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері з перевірки наявності матеріальних цінностей держрезервів;
- поняття резервування, порядку та критеріїв відбору резервантів;
- можливість зберігання палива на території країн Європи.
Нагадаємо, наприкінці 2022 року Кабінет Міністрів визнав глибоку кризу системи державного резерву. З’ясувалось, що за останні 30 років нагромадились такі проблеми:
- у запасах держрезерву немає необхідної кількості матеріальних цінностей, а ті, які є, можуть не відповідати стратегічним потребам держави;
- неспроможність своєчасно оновити і поповнити матеріальні цінності держрезерву через недостатнє фінансування;
- неефективне управління запасами матеріальних цінностей державного резерву;
- наявність у державному резерві запасів матеріальних цінностей із простроченим терміном придатності;
- складна та довготривала процедура розбронювання матеріальних цінностей державного резерву;
- невідповідність нормативно-правової бази, що регулює засади функціонування державного резерву, сучасним реаліям.
Тому в уряді вирішили напрацювати Стратегію реформування системи державного матеріального резерву до 2025 року.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба