Лікарі львівського ОХМАТДИТу врятували півторарічного хлопчика з нетиповим для діток такого віку захворюванням. У малюка діагностували псевдоаневризму внутрішньої сонної артерії. У світовій практиці це унікальний випадок, розповіли львівські медики.
У хлопчика з Івано-Франківщини, якому 1 рік 7 місяців, все почалося зі звичайної бактерійної інфекції горла. Тоді ще вдома його лікував сімейний лікар. Та через три тижні малюку різко стало зле. Тож його скерували до Івано-Франківська з підозрою на паратонзилярний абсцес (скупчення гною у горлі).
Зі слів батьків, тамтешні медики спробували пунктувати абсцес, але почалася кровотеча, хлопчика заінтубували і перевели у реанімацію. Наступного дня пункцію повторили, але нічого не отримали. Тоді батьки забили на сполох, їм порадили перевести дитину до Києва, та вони звернулися до львівських лікарів.
Завідувач ЛОР-відділення ОХМАТДИТу у Львові Федір Юрочко розповів, що ще до приїзду маленького пацієнта ЛОРи проаналізували його знімки МРТ, тому готувалися зустрічати великий абсцес (приблизно 120 мл), який з правої частини горла уже переходив на ліву.
Малюка вирішили оперувати. Абсцес розкрили, але гною майже не було, отримали багато несвіжих згустків крові. Всі ознаки свідчили про сепсис і септичний шок. Лікарі забрали кров’яні згустки та частинку м’яких тканин горла та передали на гістологію.
Зазначається, що під кінець операції відкрилася масивна кровотеча. Її відразу ж зупинили, хлопчик одужував у реанімації.
Аналіз на гістологію показав, що у горлі був просто згусток крові. Однак це викликало сумніви у медиків. На роздуми часу не було, до того ж у пацієнта знову відкрилася масивна кровотеча, зі слів лікарів, кров з горла малюка лилася фонтаном.
Тоді практично за мить реаніматолог заніс дитину в операційну, ЛОР тампоном затиснув місце кровотечі, ще один ЛОР працював мішком Амбу, щоб хлопчик дихав.
«У хлопчика на 3 хвилини зупинилося серце, йому зробили непрямий масаж серця і пряме переливання крові – тут же, в операційній, троє лікарів дали малюкові свою кров. Ура, серце запустили! До нас приєдналася команда судинних хірургів і кардіохірургів з ЛОКЛ. Зовнішню сонну артерію перев’язали, і кровотеча зупинилася. 4 години лікар тримав місце кровотечі, поки судинні хірурги перев‘язували судину», – розповіли лікарі ОХМАТДИТу.
Однак через тиждень хлопчик знову виплюнув два згустки крові. Йому вирішили КТ-ангіографію судин. Та в день, коли мали провести обстеження, у дитини знову почалася масивна кровотеча. В черговий раз малюка чекали операційна, інтубація та реанімація.
Під час КТ-обстеження радіологи побачили так звану псевдоаневризму внутрішньої сонної артерії. Лікарів збили з пантелику колатеральні (обхідні) судини, які з’явилися з протилежного боку. Це виглядало так, ніби проблема була у зовнішній сонній артерії.
У результаті півторарічному малюку зробили ендоваскулярну операцію – через маленький розріз у судині стегна аневризму виключили із загального кровоплину.
«У нашого хлопчика зараз все добре, артерія виконує свою функцію і горло теж у нормі. Він нарешті поїхав додому! Але ми з мамою залишаємось на зв’язку, вона продовжує інформувати про те, як почувається малюк. У світовій літературі не описано випадків псевдоаневризми внутрішньої сонної артерії у дитини такого віку, тому можна говорити, що ми зіткнулися з унікальним випадком», – зазначив завідувач ЛОР-відділення Федір Юрочко.
Він додав, що завдяки мегаскладній, але командній роботі вдаллося врятувати життя малюка.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Юлія Осим