4 червня Верховна Рада ухвалила закон про відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою, який вводить в поле карної діяльності поняття «злодій в законі». Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Міністерства внутрішніх спав.
Законропроєкт дає визначення поняттю «злодій в законі» та вводить кримінальну відповідальність для таких осіб, визначає відповідальність за злочини, вчинені «злочинною спільнотою» та організацію або участь у злочинному зібранні.
Під особою в статусі «злодія в законі» пропонують вважати особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив.
Так, статтею 255 ККУ передбачається, що створення злочинної організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами – караються позбавленням волі на термін від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Участь у злочинній організації карається позбавленням волі на термін від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Зазначені дії, вчинені службовою особою з використанням службового становища, караються позбавленням волі на термін від восьми до тринадцяти років з конфіскацією майна.
Створення злочинної спільноти карається позбавленням волі на термін від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.
Зазначені дії, вчинені особою у статусі «злодія в законі», – караються позбавленням волі на термін від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.
Стаття 255 ККУ доповнюється статтею 255-1, згідно якої умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу карається позбавленням волі на термін від 7 до 10 років з конфіскацією майна.
Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу вчинені повторно або в ізоляторах тимчасового тримання, слідчих ізоляторах чи установах виконання покарань караються позбавленням волі від 9 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Умисне встановлення або поширення в суспільстві злочинного впливу «злодієм у законі» карається позбавленням волі на термін від 12 до 15 років з конфіскацією майна.
Проєкт закону також встановлює кримінальну відповідальність за організацію або проведення злочинного зібрання (сходки). Стаття 255-2 ККУ визначає, що організація або сприяння у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників злочинних організацій або організованих груп, або осіб, які здійснюють злочинний вплив, для планування вчинення одного або більше злочинів, матеріального забезпечення чи координації злочинної діяльності, у тому числі розподілу доходів, одержаних злочинним шляхом, або сфер злочинного впливу, а також участь у такому зібранні (сходці), у тому числі з використанням засобів зв’язку, – караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.
Згідно статті 255-3 законопроекту від 3 до 7 років позбавлення волі карається також звернення за застосуванням злочинного впливу до особи, яка завідомо для винного може здійснювати злочинний вплив, зокрема, до особи, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «злодія у законі», з метою застосування нею такого вплив.
Ольга Денисяка