У Львові на вул. Володимира Великого, 26а розпочали роботи з відновлення легендарної мозаїки «Море і риби», яка була розміщена на магазині «Океан». Фахівці, які займаються її реставрацією, планують завершити роботи за два-три місяці. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.
Як повідомив під час брифінгу заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, сьогодні фахівці розпочали перші роботи — заміри і обстеження, а завтра встановлять саркофаг (накриття), аби була змога працювати за будь-якої погоди. Тож через 2−3 місяці мозаїку обіцяють повністю відновити: близько 70% елементів мистецького твору будуть автентичними. Усі роботи фінансує компанія-забудовник.
«Зараз відбуваються заміри, обстеження — те, що потрібно перед таким змістовним втручанням, щоб можна було відтворювати стіну і наносити мозаїку. Від цього комплексу, який був, залишилося близько 10−12%, а решта мозаїки зберігається у забудовника. Завтра має бути встановлено саркофаг, який би дав змогу проводити роботи в будь-який період. Роботи на цій стадії відбуватимуться без втручання в ґрунт, адже забудовнику скасовано всі дозволи на будь-які роботи», — розповів Андрій Москаленко.
Як зауважив львівський живописець, син Володимира Патика — автора, мозаїки Остап Патик, технічно відновити мозаїку — можливо, адже для цього є всі необхідні креслення, матеріали, 3D-скани, а також спеціалісти, які можуть це зробити.
«На третьому поверсі цієї будівлі має бути художня або музична школа, є попередні думки, щоби там зробити умови для того, щоб діти вивчали монументальне мистецтво. Також я пропонував би зробити невелику меморіальну кімнату батька — Володимира Патика, тому що це народний художник, і місто мало б знати про своїх людей», — повідомив Остап Патик.
З його слів, колись спочатку робився ескіз, потім з глини робили рельєф, його відливали у гіпсі, і тоді з цього об’ємного ескізу робили сам рельєф, на якому клали мозаїку. Сьогодні ж, завдяки скануванню, можна просто зробити зменшену модель, і тоді її використати. Маючи таку річ, на 90% спрощується сам процес реконструкції, адже скан дає стовідсоткову висоту рельєфу.
«Те, що зараз збережено, захищається. А матеріал, з якого робитиметься реконструкція, — ті самі камінці — елементи смальти, є витягнуті, їх будуть чистити, шліфувати, і саме їх використовуватимуть для відновлення цього рельєфу з мозаїки. Якщо забракне — то є ще радянська мозаїка, яку можна буде використати, щоб вона була такої ж якості і товщини. Елементи мозаїки зберігаються на майданчику у забудовника — я бачив це», — додав Остап Патик.
Як твердять фахівці, роботи з відновлення мозаїки — складні, оскільки окремо відбудовують стіну, окремо — рельєф, і вже опісля — кладуть мозаїку. Цим займатимуться спеціалісти, які мають такий досвід робіт. Усі роботи фінансуватиме компанія-забудовник, яка зруйнувала мозаїку. Вартість робіт поки що невідома, оскільки це три різні види робіт.
Нагадаємо, що ще на початку 2019 року міська рада Львова дозволила ТзОВ «Компанія Ріел-Естейт Груп» реконструювати будівлю магазину «Океан» на вул. Володимира Великого, 26-А.
На місце «реконструкції» з перевіркою виїжджала Інспекція держархбудконтролю м. Львова, а сам забудовник обіцяв відновити мозаїку. Згодом виконавчий комітет Львівської міської ради скасував ТзОВ «Компанія Ріел-Естейт Груп» містобудівні умови та обмеження на реконструкцію магазину «Океан». Втім забудовник вже встиг майже повністю знищити будівлю.
Додамо, що зруйновані мозаїки на паркані колишнього заводу «Кінескоп» та «Збір винограду», що на будівлі винзаводу на вул. Погулянка, 26. передадуть на збереження музею «Територія терору» .
На початку серпня у міській раді вирішили створити реєстр історичних мозаїк на території міста Львова.
Фото: ЛМР
Вероніка Рой