ОСТАННІ НОВИНИ

VIII Церемонія вручення відзнаки Омеляна Ковча. Хто цьогоріч отримав нагороду?

Соломія Григор'єва

|

У Національній опері України військовим капеланам вручили відзнаки імені блаженного свяченномученика Омеляна Ковча. Про це повідомляє департамент інформації УГКЦ, передає кореспондент Львівського порталу.

 

Відзнака вручається увосьме. Цього року лауреатами стали чотири українські капелани різних конфесій:

  • Отець-капелан Іван Ісаєвич, Мукачівська Греко-Католицька єпархія;
  • Отець-капелан Юрій Казміренко, Православна Церква України;
  • Отець-капелан Павло Гончарук, Кам’янець-Подільська дієцезія, Римо-Католицька Церква в Україні;
  • Пастор-капелан Василь Хіміч, голова ГО «Об’єднання християн-військовослужбовців України», Всеукраїнський союз Церков євангельських християн-баптистів.

Реклама партнерів

До урочистої церемонії нагородження долучились: Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, владика Богдан Дзюрах, голова Комітету зі вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник та інші члени комітету.

Блаженніший Святослав відзначив, що 25 березня минуло рівно 75 років з дня мученицької смерті вірного сина українського народу, геройського священика УГКЦ, отця Омеляна Ковча.

«Відзнакою, яку ми сьогодні вручаємо, хочемо звернути увагу на ще одну грань постаті отця Омеляна Ковча – як на військового капелана. Цього року минає сторіччя з моменту його капеланського служіння в тодішній Українській галицькій армії. Ця когорта лауреатів справді промовляє до нас, що дух отця Омеляна, його духовна посвята живе в нашому народі, живе в наших Церквах і живе в українському війську», – зауважив Глава УГКЦ.

Після вручення відзнак відомі українські музиканти сестри Галина й Леся Тельнюк представили мистецький проект «Божий агнець», присвячений пам’яті отця Омеляна Ковча. У рамках проекту Національний президентський оркестр України та Камерний хор під керівництвом Вадима Яценка виконали твори на слова Богдана-Ігоря Антонича, Тараса Шевченка, Галини Тельнюк, Пауля Целана та папи Івана Павла ІІ.

«Це шана і подяка сотням українських священиків, які поряд з нашими воїнами», – сказали сестри Тельнюк.

Співорганізаторами церемонії виступили Комітет із вшанування пам’яті блаженного священомученика Омеляна Ковча, благодійний фонд «Гуманітарні ініціативи» та Міністерство оборони України.

Довідка

Омелян (Еміліан) Ковч — священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та вхаристій ні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації.

Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався польською, радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха.

Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений та відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.

27 червня 2001 року у Львові Папа Римський Іван Павло II проголосив його блаженним мучеником разом з іншими мучениками греко-католицької Церкви.

Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча засновано у 2010 році. Його Почесним головою був Кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозумінняв суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Докладний перелік лауреатів Відзнаки минулих років можна переглянути на сайті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.