ОСТАННІ НОВИНИ

Сьогодні українці відзначають Покрови Пресвятої Богородиці: традиції та звичаї святкування

Олена Карп'юк

|

Щороку 14 жовтня відзначають Покрови Пресвятої Богородиці. В Україні Богородицю вважають захисницею і покровителькою козаків. Про це повідомляє Львівський портал.

 

Традиції та звичаї на Покрови

Згідно з переказами та легендами, саме на Покрову запорізькі козаки вирушали на зимівлю до своїх хуторів та зимівників. На Січі залишалася тільки стала залога із січовиків та інші козаки, що з різних причин зосталися у своїх куренях. А оскільки в ті часи основним календарем були церковні празники, тому й маємо козацьке свято на Покрову.

До Покрови завжди завершувався період сватань і приготувань до весіль, який починався після Успіння Пресвятої Богородиці, яке святкують 28 серпня.

Це свято – покровитель весіль. До початку жовтня закінчувались усі найважливіші сільські роботи на землі. Зібраний урожай та більш-менш вільний час давали можливість проводити весілля. Саме тому це є найблагодатнішою порою для весільних гулянь, початку вечорниць. Згодом виникла традиція, згідно з якою дівчата, котрі бажали взяти шлюб саме цього року, мали побувати на святі Покрови у церкві і помолитися: «Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку», «Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду», «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою».

Існувала навіть прикмета: якщо на Покрову випаде сніг, то буде багато весіль. Сніг дає привід порівнювати сніговий покрив з весільним покривалом або як ми звикли сьогодні – з фатою нареченої.

Що потрібно робити на Покрову:

 • на свято Покрови прийнято йти до церкви і молитися про спасіння й заступництво;
 • незаміжні дівчата в цей день до початку богослужіння приходять у храм, де є ікона Покрови Пресвятої Богородиці, та ставлять біля неї свічку, попросивши про заміжжя;
 • також незаміжні дівчата в цей день виходили на вулицю і веселилися: вважалося, що 14 жовтня можна зустріти свого майбутнього чоловіка;
 • посту в цей день немає, а отже – і обмежень в їжі;
 • для добробуту родини в цей день обов’язково печуть млинці: господиня перед трапезою обходить будинок із тацею в руках, читаючи молитву до Пресвятої Богородиці;
 • святкування потрібно було провести весело і яскраво, щоб весь рік був таким же насиченим;
 • щоб привернути у свій дім благополуччя, на Покрову подавали милостиню бідним.

Що не можна робити 14 жовтня:

 • на Покрову Пресвятої Богородиці під забороною є серйозна робота: не можна будувати, копати, прибирати;
 • лихословити, сваритися – вся негативна енергія у цей день повертається сторицею;
 • вживати алкоголь;
 • позичати гроші: так разом із грошима можна віддати своє щастя і везіння;
 • в цей день категорично заборонено відмовляти сватам: прикмета свідчить, що дівчина, яка відмовила на Покрову, ще роки три не буде засватана.

Нагадаємо, сьогодні, 14 жовтня, відзначають також День захисника України та День заснування УПА. З цієї нагоди у Львові відбудуться гучні святкування: марш захисників України, участь у якому візьмуть понад 1200 військовослужбовців зі всієї Львівщини, виставка військової техніки. Також у місті вшановуватимуть пам’ять борців за волю і незалежність України, а в Гарнізонному храмі молитимуться за військових.

Фото: Всвіті, Вікіпедія

Реклама партнерів
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...