ОСТАННІ НОВИНИ

Опозиція пропонує оголосити 2013-й Роком пам’яті жертв Голодомору

|

Засудити злочинну політику геноциду, яку здійснював окупаційний большевицький режим проти української нації та на державному рівні вшанувати пам`ять мільйонів жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні пропонує проект постанови «Про 80-ті роковини Голодомору в Україні та вшанування пам’яті жертв геноциду української нації». Відповідний документ зареєстрували у Верховній Раді лідери опозиційних фракцій Олег Тягнибок, Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, а також народні депутати – свободівець Юрій Сиротюк та представник «Батьківщини» Володимир Яворівський. Про це повідомили у прес-службі Всеукраїнського об’єднання «Свобода».

У пояснювальній записці до проекту постанови зазначено: «2013 року виповнюється 80 років із часу вчинення геноциду проти українського народу – Голодомору 1932–1933 років. Це був безпрецедентний злочин у світовій історії, бо штучний голод був спрямований не лише на фізичне знищення українців: комуністичний режим прагнув знищити саме українство, позбавити українську націю її волелюбного духу, її ідентичності, зламати їй хребет, поставити знесилених голодом, страхом та відчаєм українців на коліна, викорінити навіть думки про свободу та власну державу.

За висновками Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАНУ, в Україні внаслідок Голодомору загинули понад 3 млн. 940 тис. осіб.

Україна пройшла тривалий шлях відновлення національної пам’яті про трагедію 1932–1933 років. І Закон України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні» став підсумком багаторічної дослідницької діяльності авторитетних українських і закордонних учених. Оцінки Голодомору 1932–1933 років в Україні як геноциду ґрунтуються на великому масиві наукових досліджень, сотнях тисяч архівних документів та спогадів тих, хто вижив під час Голодомору.

З іншого боку, варто наголосити, що класифікація українського Голодомору як злочину геноциду, що спирається на ґрунтовну фактологічну базу, аж ніяк не є запереченням злочинного характеру дій комуністичної влади, що спричинили масову загибель селян інших національностей на території РСФСР та інших республік СССР.

Нині перед усім українським суспільством стоїть завдання глибокого осмислення причин, характеру, масштабів трагедії, гідного вшанування пам’яті про мільйони наших співвітчизників. Лише така позиція – позиція пам’яті і вшанування жертв – гарантує неможливість повторення подібних трагедій у майбутньому.

В останні роки увага державних органів до відновлення національної пам’яті та вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років зменшилась. Більше того, мають місце спроби, провокативні за своєю суттю, заперечити Голодомор та виправдати його організаторів. Тому актуальним є забезпечення гідного вшанування пам’яті жертв Голодомору у 80-і роковини трагедії, що і визначає необхідність ухвалення цієї Постанови».

Проект постанови передбачає оголосити 2013 рік Роком пам’яті жертв Голодомору, засудити злочинну політику геноциду, яку здійснював окупаційний большевицький режим проти українського нації, провести у листопаді 2013 року парламентські слухання щодо злочинів тоталітаризму в Україні. Також проект передбачає рекомендувати Кабінету Міністрів України, центральним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування провести заходи на вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Зокрема, передбачено рекомендувати Кабінету Міністрів України розробити і затвердити план заходів у зв’язку із 80-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років в Україні, а також розробити загальнодержавну програму з дослідження Голодомору та увічнення пам’яті його жертв. Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України передбачено рекомендувати провести в навчальних закладах Уроки пам’яті, інші тематичні заходи;  Міністерству закордонних справ – продовжити роботу щодо міжнародного визнання Голодомору геноцидом українського народу; Державному комітету телебачення та радіомовлення України – забезпечити висвітлення у засобах масової інформації заходів, присвячених цим роковинам, організувати тематичні радіо- та телепередачі. Органам місцевого самоврядування передбачено рекомендувати вирішити питання щодо демонтажу пам’ятників та перейменування топографічних об’єктів, пов’язаних з особами, причетними до організації голодоморів та масових політичних репресій в Україні.

Із текстом проекту постанови можна ознайомитися тут: http://www.svoboda.org.ua/dokumenty/zakony/037014/.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *