Для українських виборців важливими є питання геополітичної спрямованості та мови, а не економічної програми тієї чи іншої політичної сили. Про це свідчить опитування, яке проводили спільно Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова.
Як вказано в дослідженні, проєвропейська зовнішньополітична орієнтація характеризує електорати ВО «Свобода»: 64% – за вступ України до Євросоюзу, 69% – проти приєднання України до Митного Союзу з Росією, Білоруссю, Казахстаном; ВО «Батьківщина»: 65% – за вступ до ЄС, 57% – проти вступу до Митного Союзу, «УДАРу»: 69% – за вступ до ЄС, 47% – проти вступу до Митного Союзу; Партії Наталії Королевської «Україна – вперед»: 64% за вступ України до ЄС і 43% (деяка перевага) – проти вступу до Митного Союзу. Водночас серед виборців цих політичних сил переважає, хоч і різною мірою, негативне ставлення до вступу України до НАТО: ВО «Батьківщина» – 55% («за» – 23%), «УДАР» – 49% («за» – 17%), «Україна – вперед» Н.Королевської – 63% («за» – 18%), ВО «Свобода» – 42% («за» – 36%).
Натомість виразно проросійськими, антинатівськими та анти європейськими є виборці Партії регіонів (69% – за приєднання України до Митного Союзу Росії, Білорусі та Казахстану, 49% – проти вступу України до ЄС, і 77% – проти вступу до НАТО) та Комуністичної партії України (79% – за приєднання України до Митного Союзу, 73% – проти вступу України до ЄС і 84% – проти вступу до НАТО).
Як випливає із результатів дослідження, найбільш диференційованим є електорат політичних партій в питанні надання російській мові статусу офіційної. Абсолютна більшість виборців ВО «Свобода» (94%), ВО «Батьківщина» (85%), «УДАРу» (74,0%) та переважна більшість виборців «Україна – вперед» Н.Королевської (53%) – проти надання російській мові статусу офіційної мови, а переважна більшість виборців Партії регіонів (67%) та Компартії України (62%) – за надання російській мові статусу офіційної в Україні. Але навіть серед виборців КПУ 30% – та ПР (27%) – проти офіційного статусу російської мови.
Ставлення виборців різних політичних сил до імпічменту Президенту Віктору Януковичу теж є лінією політичного поділу: підтримують ідею імпічменту Президенту виборці ВО «Батьківщина» (72%), ВО «Свобода» (74%), переважна більшість «УДАРу» (47%, а 31% – не підтримують). Не підтримують ідею імпічменту виборці Партії регіонів (92%) та переважна більшість виборців Комуністичної партії (53% не підтримують, 27% – підтримують) та «Україна – вперед» Н.Королевської (50% не підтримують, 22% підтримують).
Головну причину невідповідності демократичним стандартам громадяни вбачають насамперед у тому, що – партiї обстоюють не iнтереси людей, а лише своїх лiдерiв та фiнансово-економiчних кланiв (42%), що партiї не дотримуються у своїй дiяльностi тих програм та цiлей, якi заявленi (38%), що партiї фiнансуються невiдомо як, переважно – олiгархами (34%) і що партiї не мають реального зв`язку з громадянами (35%).
Водночас лише 6% громадян готові видiляти грошi на якусь полiтичну партiю, якщо будуть певнi, що ця партія виражає їхні інтереси (у 2009 році готових фінансувати «свою» партію було більше – 10%). Середній щомісячний «внесок» тих, хто готовий давати кошти на партію, – 135 грн (у 2009 р. – 85 грн).