ОСТАННІ НОВИНИ

Українська академічна спільнота висуває Ющенка на Нобелівську премію

|

Представники української академічної спільноти, зокрема керівники Львівських університетськихз установ звернулися до колег з ініціативою підтримкм висунення кандидатури Віктора Ющенка на здобуття Нобелівської премії Миру за 2005 рік. Подаємо текст звернення повністю:

“Вельмишановні Пані та Панове Шановні Колеги!

Від імені українського оргкомітету з висунення кандидатури Віктора Ющенка на здобуття Нобелівської премії Миру за 2005 рік звертаємося до Вас з проханням виявити справжню академічну і людську солідарність з молодою українською демократією і підтримати індивідуально або інституційно нашу ініціативу, надіславши свого листа до Нобелівського комітету до 1 лютого 2005 року.

Минулий рік став визначальним не тільки для розвитку демократії в Україні, а й у Європі і в усьому світі. Сам феномен українського Майдану як центрального місця Помаранчевої революції полягає в яскравій та промовистій для третього тисячоліття демонстрації нової форми та філософії мирного розв’язання і правового вреґулювання глибокої політичної та суспільної кризи. Український Майдан Незалежності повернув у лоно європейської демократії ще античні форми давньогрецького полісу та староримського форуму, надавши їх непроминальному змісту нових вимірів, нового звучання. Такого цивілізованого примирення різних політичних сил у піку конфлікту, такого об’єднавчого впливу на різні суспільні верстви незалежно від їхнього національного походження, політичних переконань та релігійної приналежності, давно не бачила ні Східна, ні Західна Європа. Увесь світ став свідком мирного повалення тоталітарного режиму демократичними засобами. Помаранчева революція – це найпотужніший з моменту краху комунізму вільний рух на схід європейських демократичних цінностей. Події в Україні вкотре вже засвідчили, що ні історія, ні географія не здатні позбавити народ права на вільне демократичне життя. Саме тому відлуння Майдану докотилося до Румунії, Киргизії і Казахстану. І це найбільший здобуток української революції, лідером якої став Віктор Ющенко.

Віктор Ющенко, батько якого був жертвою Освенціма, показав усім нам, громадянам світу, як можна розв’язувати політичні і соціальні кризи: без кровопролиття, насильства і ненависті – тих загроз, яких людство не зуміло позбутися й досі. Він запропонував шлях до миру через нову культуру суспільного і загальнолюдського діалогу, звернувшись із простим і водночас глибоким древнім посланням: „Мир Вам!”

Віктор Ющенко об’єднав не тільки українське суспільство, а й відомих політиків усього світу, представників академічної спільноти багатьох країн, звичайних громадян, які стали на захист демократії і простягнули руку допомоги Україні. Це виявилося у безпрецендентній участі десяти тисяч міжнародних спостерігачів на президентських виборах в Україні, які пожертвували різдвяними святами, подавши нам високий зразок людської солідарності. Українське суспільство гідно продовжило цю естафету, започаткувавши широкомасштабні акції духовного єднання „Різдво разом”, „Книжковий Миколай”, „Нас не роз’єднати!”…

Ціною вірності найвищим демократичним цінностям в авторитарних суспільствах є постійна загроза життю, переслідування і терор. Віктор Ющенко став жертвою жахливого прихованого замаху на його життя за допомогою рідкісних отруйних речовин лабораторного походження. Однак своєю незламністю, мужністю і самопожертвою Ющенко довів, що навіть посягнувши на людське життя, не можна зламати людський дух, не можна спинити людське прагнення до свободи, позбавити права на вибір.

За минуле століття внаслідок злочинних режимів на українській землі насильницькою смертю померли десятки мільйонів людей. Історики назвали цю епоху в нашій країні жнивами скорботи. Упродовж останніх років реставрація тоталітарної влади в Україні набула загрозливого розмаху. Медійне насильство та економічні визиски населення олігархічними кланами створили страшну напругу в українському суспільстві. Ми були за крок від катастрофи. На тлі цієї вибухової атмосфери Ющенко став речником миру і злагоди, не допустивши силового варіанту розв’язання ситуації.

Його особиста позиція і заклик „Встати з колін“ повернули гідність громадянам України, надали сміливості політичним лідерам, спричинили стрімкі зміни у всеукраїнських засобах масової інформації.

На порозі третього тисячоліття український Майдан, який об’єднався навколо Віктора Ющенка, започаткував новий феномен духовної і ментальної революції, яка не знає меж, не визнає геополітичних кордонів, а центром її тяжіння є гідність Людини, її воля до вільного демократичного життя. Саме тому ми вважаємо Віктора Ющенка нашим Посланцем Миру і гідним кандидатом на найвищу нагороду – Нобелівську премію Миру.

Просимо підтримати нашу ініціативу і надсилати Ваші листи за адресою:

Dr. Geir Lundestad

The Norwegian Nobel Institute

The Norwegian Nobel Committee,

Drammensveien 19,

NO-0255 Oslo Norway

Всю необхідну інформацію Ви можете знайти на вебсторінці:

www.nobelprize.org/peace/nomination/nominators

З повагою,

Від імені української ініціативної групи

Брюховецький Вячеслав, ректор Національного університету Києво-Могилянська Академія

www.ukma.kiev.ua

Вакарчук Іван, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка

www.franko.lviv.ua

Ґудзяк Борис, ректор Українського Католицького університету

www.ucu.lviv.ua

Зубрицька Марія, проректор Львівського національного університету імені Івана Франка

www.franko.lviv.ua

Головач Уляна, проректор Українського католицького університету

www.ucu.lviv.ua

Галета Олена, директор Центру гуманітарних досліджень Львівського національного університету

www.humanities.lviv.ua

Комарницький Михайло, директор видавництва „Літопис”

www.litopys.lviv.ua

Старовойт Ірина, директор Центру розвитку маґістерських програм Львівського національного університету імені Івана Франка

www.cfh.lviv.ua

P.S Ваші запитання, коментарі та побажання просимо надсилати за адресою: [email protected]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.