ОСТАННІ НОВИНИ

Сьогодні – Другий Святвечір або Голодна кутя

Андрій Котенський

|

Христос хрещається – в ріці Йордані! Напередодні свята Водохреща (третій і завершальний празник різдвяного циклу), яке за старим стилем відзначається 19 січня, християни східного обряду святкують Навечір’я Богоявлення, що у народі ще зветься Другий Святвечір або ж Голодна кутя, передає кореспондент Львівського порталу.

Кутя і святвечір називається «голодним», бо ще з давнини цілий день, напередодні Водохреща, люди повинні були дотримуватися суворого посту, а на столі в родини було значно менше страв, аніж на Перший Святвечір.

Так само, як і в Різдвяний святвечір, у цей день слід дотримуватися суворого посту, а увечері християнські родини збираються за святковим столом, де подаються пісні страви.

У цей день у храмах також здійснюється велике освячення води, яку потрібно надпити під час Святої вечері. За традицією на «Голодну кутю» виконуються ті ж самі обряди, що й на «Багату», але вже не так урочисто.

Цікаво, що згідно з давніми традиціями, в Україні святкували три Святвечори. Так, саме три, а не два, як це у нас здебільшого прийнято. Перший відзначали 6 січня – це Різдвяний святий вечір або «Багата кутя», другий – 13 січня, гуцули його ще називали Василевий Святвечір, а вже 18 січня – надвечір’я Богоявлення або вечір перед Водохрещем.

Традиційно із сходженням вечірньої зорі сім’я сідає за стіл. Спершу родина молиться, а згодом переходить до прийому їжі. На столі повинні бути лише пісні страви. Під час Святої вечері усіх пригощають кутею, що є основною стравою столу.

Раніше, у Другий Святвечір, коли на вулиці вже панувала темрява, із дому виносили Дідуха та спалювали його. Таким чином прощалися із зимою та закликали весну.

Проте спалювати Дідуха могли і після першого Святвечора.

У Другий Святвечір є традиція ходити по свячену воду у церкву. Згодом нею ж господар кропить усіх членів сім’ї та житло. Цей обряд існує і до сьогодні.

У Надвечір’я Богоявлення до осель українців приходять щедрувати дівчата. Тоді як з 13 на 14 січня посівати мали лише хлопці. Колядують в Україні прийнято впродовж усього різдвяного циклу свят усім охочим, а ж до свята Стрітення, що відзначають 15 лютого.

Раніше Львівський портал опублікував 12 пісних страв до Святвечора. Що здавна готують галицькі господині.

На Водохреща 2022 року на площі Ринок не буде традиційного освячення води. Деталі

Також відомо, пірнання в ополонку на Водохреще – російська, а не українська традиція.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *