ОСТАННІ НОВИНИ

З якого джерела профінансують виплату «тисячі Зеленського»

Наталя Дуляба

|

Виплату українцям по тисячі гривень, яку анонсував президент Володимир Зеленський, профінансують із внутрішніх коштів, закладених у Фонд безробіття. Таку ініцативу опозиційні політики, експерти й представники громадянського суспільства вже назвали популізмом. Про це повідомляє Львівський портал.

Як розповіла голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа в інтерв’ю Forbes Ukraine, на початку 2024 року Фонд безробіття перерахував 10 млрд грн у спеціальний фонд держбюджету України. Ці кошти були передбачені для програм підтримки бізнесу, які реалізує Міністерство економіки.

Дотепер невикористаними залишилися 9,3 млрд грн. Саме ними збираються профінансувати виплату «тисячі Зеленського».

Виплати проведуть ще до кінця 2024 року. Водночас цієї суми є недостатньо для перерахунку по тисячі гривень кожному українцю, включно з дітьми, як це обіцяє влада.

«Коли кажуть, що тисячу грн візьмуть 30 млн людей і це коштуватиме 30 млрд грн, я не погоджуюся. Думаю, буде набагато менше. Наразі незрозуміло, як тисячу будуть нараховувати дітям. Якщо на картку батьків, то 15 млн – реалістична оцінка», – сказала Підласа.

Зазначимо, що досі достеменно не було зрозуміло, з якого саме джерела фінансуватимуть цю виплату.

Зі свого боку нардеп Ярослав Железняк назвав рішення виплатити українцям під час війни по тисячі гривень популістичним. Він розкритикував цю ідею, а тим паче, коли з’ясувалось, що кошти для цього візьмуть із власних надходжень.

«Уряд забере у вас гроші з Фонду безробіття. Це прям красиво – забрати у тих, кому реально було потрібно, для популізму на всіх. І головне – ці гроші з внутрішніх доходів. Не з зовнішніх грошей, тобто казок про «гроші партнерів». І їх можна відправити на військові потреби. Навіть те ж саме розмінування фінансується з цих самих грошей», – наголосив депутат.

Реакція економістів та українців загалом

Українці, дізнавшись про нову-стару ідею влади виплатити по тисячі гривень, відреагували на це мемами у соцмережах, а також критикою. Далеко не всі зрозуміли, чому на третій рік великої війни потрібно саме так витрачати гроші замість того, аби спрямувати їх на підтримку ЗСУ і виробництво зброї.

Несхвально відгукнулись й економісти. Інвестиційний банкір Сергій Фурса, якого цитує ВВС, вважає, що таке розкидання грошей може призвести до інфляції. А саму ідею він назвав спробою «задобрити суспільство» після скандалу зпрокурорами і МСЕК.

«Ми підіймаємо податки, щоб назбирати 50 млрд грн на ЗСУ, бо нема чим бійцям зарплати платити, і тут же роздаємо 30 млрд грн (підрахунки, які були відомі раніше, – ред.) в межах пекельно популістичної акції», – обурилась у коментарі ВВС Катерина Венжик, економічна журналістка, співавторка видання «Мейканемо».

«Тисячу Зеленського» експерти також називали проявом фінансової некомпетенції. Хоча водночас були й ті економісти, які стверджували, що не бачать у цьому великої шкоди.

Так, економіст Володимир Вахітов казав, що частина з цієї тисячі піде на оплату комунальних платежів, що, можливо, дозволить зменшити борги домогосподарств, ще частина повернеться в держбюджет через ПДВ.

«Буду непопулярним…Мій розрахунок на коліні каже, що в найгіршому випадку ефект економічно нейтральний, але … електоральний», – резюмував спеціаліст.

Передісторія

Виплату з 1 грудня по тисячі гривень українцям анонсував президент Володимир Зеленський. При цьому кошти мають дати не лише повнолінтнім громадянам, а й дітям.

В уряді пояснили, що виплати надходитимуть на карту «Національного кешбеку», витратити ці кошти можна буде протягом 2025 року. За них можна буде купити низку товарів вітчизняного виробництва, зокрема ліки, оплатити комуналку чи квитки на потяг, а також задонатити на ЗСУ.

Рішення виплатити «тисячу Зеленського» пояснюють необхідністю підтримати український бізнес, а також самих українців у непростий осінньо-зимовий сезон.

Додамо, що це вже не вперше чинна влада вирішує дати українцям по тисячі гривець. Наприкінці 2021 року, тобто перед початком повномасштабного вторгнення РФ, в Україні виплачували так звану «ковідну тисячу» (програма «єПідтримка») тим, хто зробив щеплення від коронавірусу. Її теж можна було витратити на визначений перелік товарів і послуг від українського бізнесу.

Згодом після початку великої війни уряд дозволив задонатити «ковідну тисячу» на підтримку армії. Лише за одну добу українці тоді перерахували 1 млрд грн на ЗСУ.

При цьому у далекому 2008 році тодішня прем’єрка Юлія Тимошенко теж вдавалась до такої ініціативи. Вона обіцяла по тисячі гривень усім вкладникам «Сбербанку» СРСР, які втратили свої кошти. Але грошей в держбюджеті на всіх не вистачило, а згодом такі витрати ще й призвели до девальвації гривні і росту інфляції.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *