ОСТАННІ НОВИНИ

Відзнакою Омеляна Ковча нагородили капеланів, парамедикиню з Азовсталі та Польський народ

Андрій Котенський

|

28 листопада 2023 року у Національному музеї Голодомору-геноциду відбулася Церемонія вручення Відзнаки блаженного священомученика Омеляна Ковча. 4 українські військові капелани, парамедикиня з Азовсталі та Польський народ стали Лауреатами цієї міжнародної відзнаки.

Відзнаку Лауреатам вручив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, Голова Комітету Іван Васюник та члени Комітету.

Лауреатами Відзнаки 2023 року стали:

  • Поліщук Катерина — «Пташка», військовослужбовиця Національної гвардії України, парамедикиня, учасниця оборони Маріуполя. За мужність, яка, попри приреченість, немов спів пташки, дарувала надію братам і сестрам у найтемніші хвилини життя
  • Польський народ в особі Анджея Дуди, Президента Республіки Польща. З вдячністю за великий народний порив на підтримку України – щирий чин братерства, який засвідчив перед історією справжню суть наших відносин і завжди зігріватиме їхнє майбутнє.
  • Сергій Дмитрієв (“Падре”) – капелан,священик ПЦУ. За вірність духовній посвяті в дусі чину Отця Омеляна Ковча й оборону душ і віри побратимів супроти зла і ненависті ворога людства
  • Юрій Логаза – капелан, священик УГКЦ. За вірність духовній посвяті в дусі чину Отця Омеляна Ковча і взірець справжнього священичого служіння людям в час смертельної загрози під прицілом ворога в окупації і на фронті
  • Геннадій Мохненко, пастор, єпископ протестантської Церкви Божої України. За вірність духовній посвяті в дусі чину Отця Омеляна Ковча і жертовну відданість людям, яка рятувала їхні життя і душі в місті Марії.
  • Саїд Ісмагілов, доброволець, військовослужбовець ЗСУ,колишній імам. За вірність духовній посвяті в дусі чину Отця Омеляна Ковча і синівську любов до рідного народу, якого Всевишній веде до свободи

«2022/23 роки – роки найважчих викликів, з якими зіткнувся український народ. Ми вистояли і зробили майже неможливе завдяки героїзму і жертовності українців. В кожній цьогорічній Відзнаці – подвиг не лише однієї людини, кожна Відзнака уособлює подвиг десятків, тисяч, мільйонів…» – повідомив голова Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник.

Як відомо, отець Омелян Ковч визнаний Блаженним Священомучеником, а з 2010 року засновано Відзнаку його імені, яка щорічно вручається видатним особистостям за значний внесок у справі екуменічного діалогу, діалогу культур і народів, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння, соціально-харитативної та благодійної діяльності, за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки. Раніше лауреатами відзнаки були Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Арон Вайс, спільнота св. Егідія з Рима, Український католицький університет, Марко та Уляна Супруни, Оксана Забужко, Тімоті Снайдер, Аґнєшка Голланд, Олег Сєнцов та ін.

Організатори: Українська Греко-Католицька Церква, Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча.

Довідка:

Омелян (Еміліан) Ковч – священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації.

Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався польською, радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха.

Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений і відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.

27 червня 2001 року у Львові Папа Римський Іван Павло II проголосив його блаженним мучеником разом з іншими мучениками Греко-Католицької Церкви.

Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча засновано у 2010 році. Його Почесним головою був Кардинал Любомир Гузар. Головою комітету є державний та громадський діяч Іван Васюник. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава Шевчука.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Фото: Gazeta.ua

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *