Рішення про можливе проведення виборів в Україні під час дії воєнного стану може бути ухвалене після вивчення аналогічного досвіду в інших країнах. Про це заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Я звернувся до своїх колег-парламентаріїв з багатьох парламентів із проханням: дайте, будь ласка, досвід ваших парламентів, як проводили ви чи не проводили вибори під час війни. І зараз ми обмінюємося цим досвідом. Я думаю, що найближчим часом ми матимемо якесь рішення», – сказав Стефанчук на спільній зі спікером Палати депутатів парламенту Чехії Маркетою Пекаровою Адамовою пресконференції 24 жовтня у Празі.
Він наголосив, що в демократичній країні, якою є Україна, проведення виборів «дуже важливе, щоб не було застою у владі».
«Водночас в українському законодавстві є певні неузгодженості щодо можливості чи неможливості проведення виборів і на парламентському рівні, і на президентському. Ми зараз обговорюємо ці питання», – зазначив спікер ВРУ.
За словами Стефанчука, для проведення виборів під час війни необхідно розв’язати п’ять-шість дуже важливих проблем, перша з яких – як забезпечити правом голосувати й бути обраним до органів влади українських військовослужбовців.
«Проводити вибори без участі військовослужбовців, які сьогодні захищають українську землю, – це несправедливі вибори», – зазначив він.
Другим питанням, яке необхідно вирішити для проведення виборів, на думку голови Верховної Ради, є те, яким чином братимуть участь у голосуванні українські біженці, яких сьогодні за межами України є близько 7 мільйонів.
«Третє важливе питання – як організувати вибори на тимчасово окупованих територіях. Четверте питання – це, безумовно, фінансування виборів», – сказав Стефанчук і додав, що зараз всі гроші з бюджету йдуть на армію.
«П’яте питання – це можливість вільного доступу до медіа. І в цей період нам треба зрозуміти, як забезпечити вільний доступ до медіа, але не дати водночас Росії використати свободу слова для поширення своїх наративів усередині країни», – наголосив спікер українського парламенту.
Стефанчук також зазначив, що ще є дрібніші питання, які стосуються проведення виборів.
«Але я думаю, коли ми знайдемо відповіді на ці основні п’ять [питань], Україна може прийняти рішення щодо проведення виборів», – підкреслив Руслан Стефанчук.
Зазначимо, вибори в Україні відбуваються кожні п’ять років. Таким чином президентські і парламентські вибори мали б відбутися у 2024 році. Втім Конституція України забороняє проведення будь-яких виборів під час дії воєнного стану.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Наталя Дуляба