ОСТАННІ НОВИНИ

У Ради вимагають відновити електронне декларування влади без «дірок» та маніпуляцій

Андрій Котенський

|

Провідні українські громадські організації та журналісти розслідувачі оприлюднили спільну заяву із закликом до Верховної Ради України про відновлення електронного декларування доходів усіх представників влади та публічним доступ до цієї інформації задля реальної боротьби із корупцією в Україні.

«Ми, громадські організації та журналісти, закликаємо представників влади відновити електронне декларування та публічний доступ до декларацій представників влади. Без маніпуляцій та дірок. Без приховання від суспільства даних, які роками дозволяли нам виявляти корупційні звʼязки.

Ми вітаємо прийняття законопроєкту про відновлення електронного декларування (№9534) в першому читанні. Проте маємо зауважити: на сьогодні у законопроєкті наявні ризики, які не дозволять зробити процес декларування ефективним та прозорим. А отже – не дозволять виявити тих, хто під час війни використовує бюджетні кошти та посади для особистого збагачення. Від останнього залежить як наша перемога сьогодні, так і довіра до України у світі.

Запит суспільства щодо відкритості декларацій влади лишається надвисоким. 97,1 % українців виступають за відкриті декларації про «воєнні доходи чиновників».

На наше переконання, до другого читання народні депутати мають внести до законопроєкту такі зміни, аби задовольнити запит суспільства та зберегти довіру міжнародних партнерів.

Забезпечити публічність декларацій чиновників у тому ж обсязі, що й до вторгнення – у тому числі до даних про третіх осіб, з якими повʼязані посадовці. Наразі проєкт пропонує закрити від публічного доступу всі імена третіх осіб в деклараціях. Мова йде як про родичів декларантів на яких часто записані активи, так і сторонніх осіб, в яких декларанти купують майно, на яких можуть його оформляти, осіб які позичають декларанту гроші або здають майно в оренду. Саме публічність цих даних допомагає громадськості та журналістам встановити корупційні звʼязки у владі.

Виключити зі законопроєкту непрозорі пороги ринкової вартості користування обʼєктом. Так, законопроєкт передбачає, що однією з умов для декларування майна, яким користується чиновник, є «ринкова вартість такого користування», що має перевищувати 50 прожиткових мінімумів (134 тис. грн) за весь час користування. Чиновники зможуть легко маніпулювати такою нормою. Наприклад, укладати договори оренди із заниженою вартістю користування. Або ж прикриватися фіктивною оцінкою вартості. Ще простіше стане уникати декларування активів, оформлених на родичів або друзів, адже в цьому випадку, якщо чиновник придбав «лексус» та оформив його на родича, щоб не декларувати машину він зможе просто  укласти «правильний» договір з самим собою.

Враховуючи вищезазначене, закликаємо народних депутатів України:

  • Виправити вказані недоліки законопроєкту про відновлення декларування перед голосуванням у другому читанні;
  • Не зволікати з розглядом законопроєкту та повернути обов’язкове електронне декларування якнайшвидше.

Під заявою підписались:

Центр протидії корупції

ВО «Автомайдан»

Громадська рада при НАЗК

Асоціація відкритих даних

Інститут законодавчих ідей

Рух ЧЕСНО

Фундація DEJURE

Центр громадського моніторингу та досліджень

Центр економічної стратегії

Антикорупційний штаб

Transparency International Ukraine

StateWatch

YouControl

Криворізький Центр Розслідувань

Адвокатська Дорадча Група

Центр політико-правових реформ

Bihus.Info

NGL.media (ГО Львівська група)

Нагадаємо, що обов’язкове декларування доходів скасували на початку 2022 року через повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Українці вимагали повернути обов’язкове електронне декларування. Петиція про відновлення декларування статків посадовців та депутатів за 4 дні набрала 25 тисяч підписів, що необхідні для розгляду Президентом України. Президент Зеленський схвалив відповідну петицію.

27 липня 2023 року ВРУ підтримала відновлення е-декларування лише в першому читанні.

2 серпня у G7 нагадали Україні, що час реально боротися з корупцією та відновити декларування.

Після цього голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія пообіцяв, що ВРУ має ухвалити законопроект про поновлення електронного декларування для чиновників у другому читанні до 15 вересня.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *