ОСТАННІ НОВИНИ

Тарас Кремінь: «Неприпустимо, коли в умовах війни деякі посадовці ігнорують державну мову»

Вероніка Рой

|

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь про важливість ухваленого два роки тому закону про українську мову:

«Сьогодні пам’ятний день у новітній історії України. 25 квітня 2019 року був ухвалений історичний Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Попри запеклу дискусію, безліч поправок та шалений тиск з боку проросійських сил, 278 парламентарів віддали свої голоси за документ, прийняття якого роками чекали мільйони українців.

Роль мовного закону складно переоцінити. Адже він регулює використання української мови як єдиної державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України, як це визначено у головному документі країни – Конституції. Зокрема, закон забезпечує пріоритетність української у державному управлінні, освіті, науці, культурі, сфері обслуговування тощо. Нарешті українська мова, як одна з основ нашої безпеки і незалежності, захищена на законодавчому рівні. І це не можна не помітити – української насправді стає більше і на вулиці, і у сфері обслуговування, і у теле- та радіоефірах.

Незважаючи на численні атаки на мовний закон, неодноразові спроби його скасувати чи здійснити ревізію окремих норм, тривалий саботаж щодо його виконання, закон діє і має підтримку переважної більшості суспільства.

Після того, як 16 січня 2021 року набула чинності стаття 30 Закону, якою передбачений повний перехід сфери обслуговування на державну мову, ми отримали велику кількість повідомлень від громадян про порушення їхніх прав на отримання інформації та послуг українською. Проте вже зараз можемо констатувати, що ситуація значно стабілізувалася. Це пов’язане, насамперед з тим, що Секретаріат Уповноваженого проводить масштабну роз’яснювальну роботу серед представників сфери обслуговування. Як цього вимагає Закон, у кожному із випадків, де зафіксовані порушення, ми надсилаємо листи з вимогами їх усунути та здійснюємо заходи державного контролю.

Прикро констатувати, що у 2021 році, на 30-му році незалежності, стабільно високою залишається кількість звернень громадян щодо порушення мовного законодавства посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування. Це практично десята частина від усієї кількості скарг. Неприпустимо, коли в умовах війни на сході країни деякі посадовці ігнорують державну мову та підігрують агресорові.

Вірю, що в 2021 році – ювілейному для Української Незалежності та Конституції – Кабінет Міністрів України затвердить Державну програму сприяння опануванню державної мови, а кожен громадянин отримає гарантоване право доступу до безкоштовних державних курсів із вивчення української.

Зі свого боку, ми розраховуємо на інтеграцію України до європейської мовної спільноти та докладемо всіх зусиль для вступу до Європейської федерації національних мовних інституцій (EFNIL). Це дасть нам змогу і на європейському майданчику формувати стратегію захисту української мови як майбутньої мови Європейського Союзу.

Захищаймо державну мову разом, спілкуючись українською на роботі і в родині, слухаючи українську музику, купуючи українську книгу, створюючи і популяризуючи якісний українськомовний контент!».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *