Поганий настрій, що з’являється час від часу, – це не депресія. Депресія – це захворювання, яке без належної уваги може призвести до трагічних наслідків. Лікар-психіатр, директор Центру психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ Сергій Шум відповів на питання пацієнтів про психічне здоров’я. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі МОЗ.
- Що таке депресія і як з нею боротися?
Депресія та тривога – найпоширеніші стани в психотерапії. Депресія може бути нормальною реакцією на певні життєві обставини.
Перші прояви депресії: відчуття нікчемності, втрата чи набір ваги за короткий проміжок часу.
При перших ознаках вже можна звертатися до сімейного лікаря. Не можна допускати стану, коли глибока депресія може призвести до суїциду. Таке трапляється, коли людина вчасно не звернулася по допомогу.
Також депресія може бути проявом низки психічних хвороб. Для того, щоб чітко встановити, що це за психічний розлад, необхідно звернутися до фахівця. Не потрібно самостійно вирішувати цю проблему та вживати психоактивні речовини.
- Емоційне вигорання і депресія – це різні стани.
Емоційне вигорання може призвести до депресії. Емоційне вигорання – це проблема, пов’язана з працею людини, коли та не може виконувати робочі завдання, або намагається уникати роботи взагалі.
Причини можуть бути різні:
- психологічне насильство на роботі;
- невідповідна оплата праці;
- людина не бачить розвитку в тій справі, якою займається.
- Як справитися з післяпологовою депресією
За статистикою, 1 з 7 жінок має післяпологову депресію. Якщо вчасно не надати допомогу, жінка може скоїти суїцид або ж розширений суїцид (вбивство себе та дитини).
Ознаки післяпологової депресії такі ж самі, як і звичайної:
- знижений емоційний фон;
- ідеї самоприниження;
- уповільнене мислення та рухи протягом тривалого часу.
При перших ознаках одразу треба звертатися до лікаря.
- Чому люди не звертаються до психолога, психотерапевта чи психіатра?
Психічні розлади досі часто незрозумілі для суспільства. Людей, які мають проблеми з психічним здоров’ям, завжди намагалися відокремити. Людина може розуміти, що в неї є певні проблеми з психічним здоров’ям, і навіть бути готовою звернутись до лікаря, але має страх, що подумає суспільство.
Лікарі повинні дати людям інформацію, що психічні розлади – це такі ж розлади як виразкова хвороба чи пневмонія, і за допомогою треба звертатися тоді, коли, ця потреба виникає.
Ольга Денисяка