ОСТАННІ НОВИНИ

ООН задокументувала 441 вбивство цивільних українців військовими РФ

Ольга Денисяка

|

Моніторингова місія ООН оприлюднила доповідь про те, як російські військові вбивали українців містах і селах Київської, Чернігівської та Сумської областей у період з 24 лютого по 6 квітня 2022 року. Про це йдеться у звіті голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матільди Богнер.

Матільда Богнер сказала, що розглянуті в доповіді випадки свавільних страт можуть становити воєнний злочин.

«Є чіткі ознаки того, що задокументовані в цій доповіді свавільні страти можуть становити воєнний злочин у вигляді умисного вбивства», – сказала вона.

У доповіді пояснюється, що вбивства цивільних осіб не обмежувалися окремими місцевостями, хоча деякі райони постраждали більше ніж інші. У місті Буча біля Києва, яке перебувало під контролем російських військ із 5 до 30 березня, Місія задокументувала вбивства 73 цивільних осіб (54 чоловіків, 16 жінок, 2 хлопчиків і 1 дівчинки) і продовжує роботу з підтвердження ще 105 ймовірних вбивств.

Свавільним стратам часто передували перевірки з боку Збройних сил Російської Федерації.

«Просте текстове повідомлення, елемент камуфляжного одягу або досвід попередньої військової служби могли мати фатальні наслідки», – сказала пані Богнер.

У доповіді зазначається, що на сьогодні ООН задокументувала насильницьку смерть 441 цивільної особи (341 чоловіка, 72 жінок, 20 хлопчиків та 8 дівчаток) у цих трьох регіонах лише за перші 6 тижнів російського вторгнення. У доповіді міститься застереження, що реальні цифри, скоріше за все, значно вищі, оскільки продовжується робота з підтвердження ще 198 вбивств, що сталися в Київській, Чернігівській та Сумській областях України, окупованих Росією на початкових етапах збройного нападу на Україну, що триває.

Окрім свавільних страт цивільних осіб у доповіді викладені випадки, коли російські війська також здійснювали напади без дотримання принципу розрізнення між військовими цілями і цивільними особами і не вживали всіх можливих запобіжних заходів задля захисту цивільних осіб.

«Цивільні особи ставали об’єктами нападів на дорогах під час пересування в межах або між населеними пунктами, зокрема, під час спроб втекти від бойових дій», – зазначила пані Богнер.

В доповіді детально розглядаються 100 вбивств. З цього числа, за оцінкою доповіді, 57 становили свавільні страти (48 чоловіків, 7 жінок і 2 хлопчиків). Тридцять із них відбулися в місцях тримання від вартою, інші 27 жертв були вбиті на місці невдовзі після того, як потрапили під контроль російських сил.

«Російські солдати привозили цивільних осіб до імпровізованих місць тримання під вартою, а потім страчували їх у полоні. Тіла багатьох жертв були знайдені зі зв’язаними за спиною руками та вогнепальними пораненнями в голову», – сказала пані Богнер.

У доповіді зазначається, що чоловіки та хлопчики становили 88 відсотків жертв свавільних страт, що вказує на те, що вони непропорційно ставали об’єктами нападів за ознакою статі.

У доповіді зазначається, що хоча минуло багато місяців, відколи стало відомо про перші вбивства, ще багато потрібно зробити для притягнення винних до відповідальності. УВКПЛ не знайшло жодних даних про те, що російська влада активно розслідує або переслідує будь-який із таких випадків. Матільда Богнер закликає Російську Федерацію невідкладно розслідувати всі ймовірні порушення міжнародного права та притягнути винних до відповідальності.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.