ОСТАННІ НОВИНИ

Остап Яриш: «Задіяння ленд-лізу відкладається, але це не означає поганих новин»

Андрій Котенський

|

Журналіст і ведучий «Голосу Америки» Остап Яриш про відтермінування дії ленд-лізу і те, чому це добре для України:

«Давайте поговоримо про ленд-ліз. Бачу, що це питання досі викликає плутанину та різні домисли, тому постараюсь розкласти все по поличках.

Попри повідомлення, ленд-ліз не почав діяти 1 жовтня з настанням нового фіскального року в США. Закон набув сили 9 травня після підписання Джо Байденом, і за цим законом поставки можна було здійснювати і раніше. Тоді чому їх не було?

Ленд-ліз – це лише одна з програм, за якою Україна може отримувати американську зброю – але в оренду чи позику. Інакшими словами, надане озброєння потім доведеться або оплачувати, або повертати.

Натомість за рештою програм зброю для ЗСУ надають безоплатно і в необмежене користування. Після отримання вона повністю стає власністю України. І поки Конгрес виділяє гроші на ці програми, США будуть використовувати їх.

Раніше було невідомо, чи Конгрес схвалить нове фінансування для Києва на наступний фіскальний рік. Саме звідси в медіа і взялась дата 1 жовтня – «початок» ленд-лізу автоматично прив’язували до неї.

Але 30 вересня Конгрес схвалив для України додаткові 12 млрд – частина з яких піде на військову підтримку. Тому всі найближчі пакети озброєнь США будуть і надалі постачати за іншими програмами «в подарунок». Задіяння ленд-лізу відкладається – але це не означає поганих новин.

Багато хто чекає ленд-ліз через уявлення, що ця програма виведе поставки озброєнь від США на абсолютно новий рівень. Що зброї буде набагато більше, і вона буде набагато кращою – танки, літаки, артилерія, РСЗВ, підкреслити необхідне.

Але це не так – ленд-ліз не розблокує можливостей, які недоступні зараз. Надання того чи іншого озброєння залежить не від програми, а від політичного рішення в США. Програми – це про механізм поставок, а не про наповнення. Тоді для чого взагалі треба ленд-ліз?

Ленд-ліз – це план «Б» на той випадок, якщо Конгрес не схвалить нового фінансування для Києва. Джо Байден обіцяє підтримувати Україну так довго, як знадобиться – і саме тут може пригодитись козир ленд-лізу.

Щоб надати зброю за цією програмою, Білому дому не доведеться знову просити в Конгресу грошей і чекати, поки їх затвердять. В цьому і полягає спрощена і пришвидшена процедура. А вже що саме надавати, буде вирішувати адміністрація США.

Я не знаю, коли почне діяти ленд-ліз – невідомо, яким буде склад Конгресу після виборів у листопаді, і чи підтримають законодавці нове фінансування для України. Але з цією програмою в Білого дому з’являється можливість безперервної підтримки України на довготривалу перспективу. Так довго, як знадобиться. Сподіваюсь, я допоміг розставити всі крапки над «і»».

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *