ОСТАННІ НОВИНИ

Відмова від поліетилену: скільки тепер коштують пластикові пакети та яка є альтернатива

Вероніка РОЙ

|

З 10 грудня в Україні запрацювали обмеження щодо обігу поліетиленових пакетів. Відтепер у магазинах і супермаркетах більше не можна буде безкоштовно взяти пластиковий пакет. Проте поки що ціни на них мізерні, магазини їх встановлюють, аби не порушувати закон. Зокрема, придбати звиклий пакет «маєчку», куди ми складаємо овочі та фрукти, можна орієнтовно за 9- 12 копійок. Про це повідомляє Львівський портал.

Що передбачає закон про заборону пластикових пакетів?

10 грудня почав діяти перший етап закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Він, зокрема, передбачає, що забороняється безоплатне розповсюдження пластикових пакетів, у які здебільшого пакують овочі та фрукти. Заборона діє у супермаркетах, аптеках, ресторанах, закладах надання послуг тощо. Безкоштовними залишаються надтонкі пакети, які є первинним пакуванням для риби, м’яса, молочки чи крупи.

Екоактивістка, експертка у сфері управління відходами Діана Попфалуші розповіла, що вже цьогоріч у березні стартуватиме другий етап цього закону. А третій етап, коли пластикові пакети зникнуть  взагалі з українських магазинів, запланований на початок 2023 року.

«Ці надтонкі і оксобіорозкладні пакети будуть йти за оплату. За винятком тих пакетів, які вважають первинною упаковкою продукту. Мова йде про пакети, куди кладуть м’ясо та крупи. Їх і надалі можна буде брати безкоштовно. Але платними стають ті кульки, куди мають пакувати фрукти, овочі чи печиво. З 10 березня 2022 року ці пакети, окрім фасувальних, мають взагалі зникнути. І з 1 січня 2023 року і фасувальні пакети мають зникнути», – каже екоактивістка.

На всіх суб’єктів господарювання, яких не дотримуватимуться закону, чекатимуть штрафи: від 1700 до 3400 грн, за повторне порушення – від 3400 до 8500 грн. А контроль за цим здійснюватиме Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Також саме у цю структуру споживач може скаржитися, якщо магазини чи супермаркети не дотримуватимуться закону.

В.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець розповідав, що новий закон мав би стимулювати українців до зваженого використання пластикових пакетів.

«Практика, яка наразі запроваджується в Україні, не є новою. За аналогічними правилами живуть європейці, подібні обмеження встановили десятки країн світу. І ми також рухаємося цивілізованим шляхом», – зазначив Руслан Стрілець.

Скільки тепер коштують поліетиленові пакети у супермаркетах?

Перед початком дії закону про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні у багатьох ЗМІ ширилася інформація, що вартість поліетиленових пакетів становитиме від 2 до 3 грн. Разом з тим Діана Попфалуші зауважує, що поки що це ціни, яку лишень запропонував екокомітет Верховної Ради, проте їх ще повинен затвердити Кабмін. Тому поки ціну у розмірі 3 грн за одноразовий пакет «маєчка» зараз у магазинах не зустрінеш.

«Оскільки уряд ще не затвердив мінімальних цін, то зараз головне, що має зробити супермаркет – це поставити хоча б якусь ціну. Тому вже сьогодні деякі супермаркети сталять ціну 1 копійку, 0,9 копійок. Супермаркетам зараз важливо вписатися в цей закон  і зробити пакети платними. Це сумно, але поки що це так працюватиме, поки уряд не визначить цінову політику», – пояснює екоактивістка.

У перший день дії закону більшість львівських супермаркетів встановили доволі різні ціни на поліетиленові пакети.

Наприклад, у супермаркеті «Сільпо» за день до початку дії закону виставили ціни на одноразові біопакети. Покупцю цього магазину доведеться за нього викласти 3 грн. Звісно, можна буде придбати і звичайний пластиковий пакет.

Супермаркет «Сільпо»

У супермаркетах «Арсен» зранку 10 грудня ще цін на одноразові пластикові пакети ще не виставили. Натомість вже розмістили альтернативу кулькам – багаторазові авоськи, вартість яких становить 30 грн.

Супермаркет «Арсен»

У супермаркеті «АТБ» придбати пластиковий пакет з ручками можна за 12 копійок, а без ручок – за 9 копійок.

Супермаркет «АТБ»

Така ж вартість і у супермаркеті «Близенько». Там клієнту пропонують купити одноразовий поліетиленовий пакет за 10 копійок.

Супермаркет «Близенько»

Також в магазині «Єва» пропонують багаторазові торбинки за ціною 15 грн.

Магазині «Єва»

Яка альтернатива поліетиленовим пакетам?

Для походу по продукти на ринок чи у супермаркет львів’яни можуть використовувати різноманітні альтернативи:

  • Еко-торбинки – це сумки, які набрали особливої популярність в останні роки. Їх виготовляють з натуральних матеріалів, які швидко розкладаються. Головні плюси – це те, що їх можна використовувати багаторазово, а також під час їх утилізації виділяється набагато менше шкідливих речовин, ніж під час утилізації поліетилену.
  • Паперові пакети. Їх можна сьогодні зустріти на касах у багатьох міських супермаркетах. Ці пакети є безпечними, адже вони швидко розкладаються та перегнивають і таким чином не завдають шкоди природі. Однак ціни порівняно з пластиковими пакетами є значно вищими. Попри це, слід зазначити, що паперові пакети мають один мінус: інколи їх виготовляють з плівко-вставками, які не переробляються.
  • Ще одним альтернативним варіантом для походу у магазин є сумки-сіточки. Це хороша заміна поліетиленовим пакетам, адже вона придатна для багаторазово користування та найголовніше – не шкодить екології. Окрім цього, сумки-сіточки є різнокольоровими і різної форми, тому її можна використовувати навіть як аксесуар.

Якщо ж виникає, куди поскладати крупи, макарони, горіхи, насіння чи борошно, то їх можна спакувати у мішечки з тканини (можна купити або зшити самим). А для масла, м’яса, риби, заморожених овочів, кулінарії можна використати багаторазові контейнери, судочки, слоїки.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Фото: Львівський портал

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *