ОСТАННІ НОВИНИ

У Львові Посол Ізраїлю в Україні вручив нагороди Праведників народів світу

Андрій Котенський

|

У середу, 5 лютого, посольство Держави Ізраїль в Україні провело церемонію вшанування шістьох родин зі Львова, Львівської, Волинської та Рівненської областей, яких визнали «Праведниками народів світу» за те, що вони хоробро рятували життя євреїв під час Голокосту. Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі ЛМР.

Церемонія відбулася у приміщенні Палацу Потоцьких. Вручив дипломи та медалі нащадкам Праведників народів світу Надзвичайний та Повноважний посол Держави Ізраїль в Україні
Джоел Ліон.

За словами посла, частина його родини з Львівщини була знищена нацистами, але йому пощастило врятуватися завдяки небайдужим українцям.

Реклама партнерів

 «Я стою тут перед вами, перед людьми, які доклались для того, щоб спасати людей єврейського походження, і моє серце наповнюють слова, які ми говоримо в одній із молитов: «Я стою тут перед вами, не зробивши абсолютно нічого, я стою перед вами, мов маленька людина перед величчю всього, що вчинили ви».

Я сьогодні стою тут, як син один, який вижив. Ми мали чудову родину по маминій лінії у цій прекрасній Львівській області. Я стою тут, як людина, яка вижила, не зважаючи на те, що вся моя родина була знищена нацистами, тими, хто був у співпраці з ними, коларборантами. Я стою тут, щоб висловити лише два слова: «Щиро дякую», – сказав посол Джоель Ліон.

Спеціальна комісія Яд Вашем, висловила подяку від Держави Ізраїль та єврейського народу людям, які ризикували життям рятуючи євреїв під час Голокосту та присвоїла звання Праведників народів світу:

Григорію Сороці (посмертно) за порятунок родини Хагер. Нагороду отримав його син Іван Сорока, мешканець с. Карпатське Львівської області. На церемонії були також присутні нащадки родини Хагер — пан Йосі Канер та його родина, що приїхали з Ізраїлю.

Тадеушу Млодницькому (посмертно) за порятунок Мордехая Саурхафта, втікача з Янівського гетто у Львові. Нагороду отримала його дочка пані Станіслава Христофорова, мешканка м. Львова.

Стеців Лаврентію та Ганні та Івану Федів (посмертно) за порятунок родини Ейс. Нагороду отримали онуки Івана Федів пані Стефанія Гундер, пан Мирослав Хом’як та пані Оксана Лужецька, мешканці міста Дрогобича та села Монастир-Лишнянський Дрогобицького району, а також онука Лаврентія та Ганни Стеців пані Оксана Ярущинська, мешканка села Монастир-Лишнянський Дрогобицького району.

На церемонії також були присутні пані Майя Ліс-Турлейська, врятована родинами Федів та Стеців і її син Марек Турлейський, що приїхали з Польщі.

Коцюбайлу Пилипу та Теклі та їхнім синам Олександру та Андрію (посмертно) за порятунок Фані Бас-Розенберг. Нагороду отримала онука Пилипа та Теклі Любов Границька, мешканка села Обарів Рівненської області.

Бойко Лукії (посмертно) за порятунок Мані Гольдапель-Лейфер. Нагороду отримала онука Лукії пані Любов Бойко, мешканка села Маркостав Волинської області. На церемонії були присутні пан Сідней та пан Девід Лейфери, сини Мані Лейфер, що приїхали з США.

Надзвичайний та Повноважний посол Держави Ізраїль в Україні Джоел Ліон перебуває сьогодні на Львівщині із офіційним візитом. Окрім церемонії вшанування та нагородження Праведників народів світу, Посол відвідав україно-ізраїльський медичний центр «Дельтамед», який працює у Львові.

Як раніше повідомляв Львівський портал, головний рабин України Моше Реувен Асман надіслав лист Меморіальному комплексу історії Голокосту «Яд Вашем» з проханням присвоїти Митрополиту Андрею Шептицькому почесне звання «Праведника народів світу».

Також у Львові планують створити громадську раду зі збору нових доказів для визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

Звання Праведника народів світу – найвища нагорода Держави Ізраїль, що надається не громадянам Ізраїлю, які з ризиком для власного життя допомагали євреям пережити Голокост.

Це звання висловлює вдячність Держави Ізраїль та єврейського народу тим небагатьом, хто допомагав євреям у найчорніші дні їхньої історії.

Протягом останніх 25 років надзвичайні та повноважні посли Держави Ізраїль в Україні вручили нагороди 2634  хоробрим українцям. Україна займає четверте місце за кількістю праведників після Польщі, Нідерландів та Франції.

Андрей Шептицький – найбільш поважний діяч греко-католицької церкви. Був відомим реформатором церкви, та це далеко не єдина його заслуга перед українським народом. Він розвивав кожну сферу суспільного життя українців,  причіплював Україні європейські цінності. Походив з однієї з найбільш знаних у Львові родин – графів Шептицьких. Разом з Папою Римським реформував УГКЦ, турбувався про освіту свого народу та був щедрим меценатом, не боявся політичних репресій та пророкував Україні успішне майбутнє.

Як відомо, Митрополита Андрея Шептицького не раз висували на звання «Праведника народів світу»  – за його заслуги перед єврейським народом у часи нацистської окупації. Він був чи не єдиним українцем, що не боявся відкрито засуджувати Голокост і особисто врятував 150 євреїв, переважно дітей, від знищення німцями.У своїх посланнях Митрополит виступав проти переслідування і знищення євреїв, відкрито писав про це і нацистському керівництву.

За ініціативи владики євреям видавали фальшиві документи, аби ті могли втекти за кордон. За порятунок та підтримку євреїв під час Голокосту Митрополита посмертно удостоїли нагородою Яна Карського. Однак звання «Праведника народів світу» у митрополита немає досі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.