ОСТАННІ НОВИНИ

Що потрібно знати про сказ і як діяти львів’янам, коли покусала тварина

|

Сказ – небезпечна інфекційна хвороба, яка виникає після укусу зараженої тварини. Цей вірус смертельно небезпечний і для людини. Інфікуватися можна не лише від диких звірів, а й від  їжаків, котів, собак, куниць, білок… Про те, що робити після того, як тебе покусала тварина і чи достатньо вакцин від сказу у медзакладах Львівщини, з’ясовував Львівський портал.

Власне, головний позаштатний рабіолог міста Львова Володимир Жуковський  наголосив, що хвороба може проявлятися у людини не відразу, є випадки, коли інкубаційний період триває більше трьох років. Тому, після того, як людину вкусила тварина, слід якнайшвидше звернутися по допомогу до медиків.

«Вірус може собі розвиватися, а коли він вже почне проявлятися, дороги назад не буде», – резюмував медик.

Він пояснив, що визначити, чи є у тварини сказ може лише ветеринар.

«Є «буйний» сказ, коли тварина кидається, виривається, боячись замкнутого простору, і «тихий» – коли вона навпаки ховається… Але для цього є ветеринарна служба», – зауважив медик.

Також Володимир Жуковський  пояснив, як надати першу меддопомогу, що можна і чого в жодному випадку не варто робити.

«Коли тварина вкусила, ви не можете знати, хвора чи не хвора вона на сказ. Перше, що слід зробити, – добре промити рану мильною водою. По-перше, у такий спосіб ми робимо механічне очищення рани, щоби вивести з неї слину та бактерії, по-друге, мильний розчин нейтралізує кисле середовище. Далі можна промити рану перекисем», – каже  Володимир Жуковський.

За його словами, слід бути обережним при обробці рани йодом, бо можна завдати собі опіків.

«Після промивання та обробки рани, – каже він, – накладіть антисептичну пов’язку».

Після цього постраждалий мусить обов’язково відправитися у лікарню.

«Далі варто звернутися у медзаклад, там проведуть повторно обробку рани, при необхідності поставлять дренажі, щоб уникнути запальних процесів. Після цього з’ясовуватимуть, що за тварина вкусила, чи є можливість за нею поспостерігати, а вже потім вирішать, чи показана постраждалому протирабічна вакцинація», – каже Володимир Жуковський.

Окрім цього він нагадав, що у Львові цілодобово діють три травмпункти, куди львів’яни можуть звернутися у разі укусу твариною:

«У Львові є три травмпункти – на вул. Виговського (травмпункт №1 при міській поліклініці №5), на вул. Навроцького (травмпункт№2 при 8-ій міській клінічній лікарні), на вул. Миколайчука (травмпункт №3 при лікарні швидкої меддопомоги), які надають цілодобову допомогу дорослому населенню. У дитячій лікарні на вулиці Пилипа Орлика і в «Охматдиті» допоможуть малюкам. Якщо ж це сталося вдень, то допомогу можуть надати в будь-якій поліклініці: є хірург, травматолог, які знають, як кваліфіковано це зробити».

Водночас він наголосив, що сказом можна заразитися не лише від диких звірів, а й від цілком невинних білок, яких туристи так полюбляють годувати у парках.

«Зараз літо і дуже багато громадян любить годувати білочок, брати до рук їжаків. Мешканцям слід пам’ятати, що це не такі вже невинні тваринки, вони також можуть переносити сказ. Лисиці – це природній резервуар цього захворювання, вони можуть довгий час жити з цим вірусом. Коли ж вони кусають якихось тварин, то вірус проходить культивацію через інший організм і лише набирає сили», – розповів медик.

Своєю чергою позаштатний спеціаліст з вакцинопрофілактики департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Гончар розповіла про те, що вакцини від сказу нині у області – на залишках, а звернень до медзакладів через укуси тварин – більшає.

«Були забезпечені вакцинами на 90% від потреби. Зараз вона ще є на залишках у лікарняних закладах. Однак, на жаль, фіксується збільшення кількості звернень з приводу покусів, які потребують призначення лікування для профілактики сказу», – розповіла вона.

Також Наталія Гончар пояснила, що курс лікування від сказу складається з п’яти щеплень:

«Якщо, до прикладу, є можливість поспостерігати за собакою, яка вкусила, і вона здорова, то, в принципі, таке лікування не потрібне. Але, якщо тварина вкусила і втекла, якщо це дика тварина, або ж вже підтверджений діагноз сказу, то обов’язковим є призначення курсу лікування, який складається з п’яти щеплень».

На питання, чи зверталися у МОЗ, щоби області додали вакцини від сказу, вона відповіла:

«Зверталися, щоб нам дали антирабічний імуноглобулін. Він вводиться у тому випадку, коли вже точно відомо, що тварина мала сказ. Чекаємо, що десь надійдуть ці ампули, можливо, вже до кінця серпня.

Вакцину теж чекаємо десь восени, бо ми її замовили. Але справа в тому, що цю вакцину, на відміну від інших планових щеплень, держава забезпечує частково. Якщо державні запаси вичерпалися через збільшення кількості звернень, то лікувальні установи можуть закупити вакцину від сказу власним коштом».

Фото: teren.in.ua

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...