ОСТАННІ НОВИНИ

Депутати Львівщини просять допомоги Кабміну у боротьбі з агресивним бур’яном

|

Депутати Львівської обласної ради звернулися до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до чинного законодавства і віднесення борщівника Сосновського до переліку карантинних бур’янів. За таке рішення проголосували 69 депутатів, передає кореспондент Львівського порталу.

Депутати Львівської обласної ради глибоко стурбовані ситуацією, яка складається з поширенням борщівника Сосновського на території Львівської області, а також  неврегульованістю на законодавчому рівні цієї проблеми. Вони зазначають, що на сьогодні борщівник Сосновського розповсюджений на території Львівщини на 1104 га.                                                                             

«Незважаючи на те, що рослина є доволі агресивною та завдає значної шкоди здоров`ю людини, засмічує сільськогосподарські угіддя, луки, пасовища, узбіччя доріг, прибережно-захисні смуги, борщівник Сосновського не входить до Переліку карантинних бур`янів, затвердженого наказом Мінагрополітики від 27.01.2005 № 40 «Про затвердження Інструкції з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур`янів», – йдеться у зверненні до Кабміну.

Більше того, за інформацією Державної фітосанітарної інспекції Львівської області, борщівник Сосновського вважається цінною кормовою культурою, яка в галузі рослинництва належить до малопоширених багаторічних культур.

«Таким чином, на сьогодні відсутні правові підстави для здійснення дієвого контролю з боку уповноважених структур у частині поширення борщівника Сосновського, а також для зобов`язання землевласників і землекористувачів до проведення належних заходів боротьби з ним», – зазначають депутати.

Тож зважаючи на зазначену проблему і враховуючи збільшення з року в рік площ, зайнятих борщівником Сосновського, депутати Львівської обласної ради просять Кабінет Міністрів України напрацювати пакет нормативних та нормативно-правових актів, котрі забезпечать врегулювання законодавства у сфері карантину рослин, у тому числі включення борщівника Сосновського до Переліку карантинних бур`янів.

Довідково:

Борщівник Сосновського, який історично росте на Кавказі, до середини XX століття не був типовим для флори України.

Однак у 1962 році Міністерство сільського господарства УРСР спеціальним наказом зобов`язало провести вивчення та дослідження борщівника Сосновського як високоврожайної силосної культури, оскільки рослина дає велику зелену масу. Як наслідок, цей вид був завезений на територію України, у тому числі до Львівської області.

Досить швидко агресивна чужорідна рослина акліматизувалася на новій території, а загальний занепад сільського господарства та відсутність дієвого контролю призвели до масового поширення «переселенця».

Борщівник Сосновського є багаторічним зимостійким видом (витримує морози до -25° С), одна рослина якого продукує до 100 тис насінин, котрі можуть зберігати життєздатність до 5-и років. Висота рослини сягає до 3 -5 метрів, товщина стебла до10 см. Легко поширюється вітром, водою та, опосередковано, людиною. Рослина є дуже невибагливою, легко дичавіє і швидко мігрує. Основними ареалами виду є потічки, береги річок, узбіччя доріг, деградовані пасовища.

У соку борщівника Сосновського є біологічно активні речовини – фоточутливі фуранокумарини, які під дією ультрафіолетового (зокрема, сонячного) випромінювання викликають під час контакту зі шкірою людини важкі опіки. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків I – III ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.

Борщівник негативно впливає на біорізноманіття. Він доволі агресивно витісняє місцеві види не лише трав`яних, а й деревних порід (особливо сосни і ялини). Іншими словами, монополізує територію. Рослина має великі і широкі листки, які розпускаються навесні раніше за інші види рослин, затінюючи всю поверхню ґрунту, тому іншим рослинам нема життя. Восени, коли листки в`януть, ґрунт оголюється і вимивається опадами.

Фото: loda.gov.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *