ОСТАННІ НОВИНИ

Що передбачає «особливий статус» Донбасу

|

Сьогодні Верховна Рада проголосувала за законопроект президента Петра Порошенка «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». Основні положення цього закону стали відомі ще вчора, сьогодні ж документ був оприлюднений на офіційному сайті Верховної Ради. Наводимо основні тези законопроекту, що викликав серйозну дискусію в парламенті, пише Espreso.TV

Документ запроваджує «особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». Конкретні  населенні пункти з «особливим статусом» має визначати Верховна Рада.

Амністія

Відповідно до закону держава «гарантує недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності та покарання  осіб – учасників подій на території Донецької, Луганської областей».

Окремий закон про амністію передбачає звільнення від відповідальності осіб, які в період з 22 лютого  2014 року і по день набрання чинності законом:

– були учасниками збройних формувань або особами, задіяними в діяльності таких формувань

– брали участь у діяльності самопроголошених органів у Донецькій, Луганській областях або протидіяли проведенню антитерористичної операції.

При цьому учасники збройних формувань звільняються від відповідальності, якщо протягом місяця з моменту набрання чинності законом:

– звільнили або не утримують заручників;

– добровільно здали державним органам або не зберігають вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, військову техніку;

– не займають будівлі, приміщення державних органів і органів місцевого самоврядування та не беруть участі у блокуванні роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій

Також закриваються усі кримінальні провадження, уже відкриті через події на Луганщині та Донеччині.

Дія цього Закону не поширюється на осіб, які:

– підозрюються або у вчиненні діянь, що містять ознаки тяжких злочинів (умисне убивство, посягання на життя державного діяча, диверсія, згвалтування, тощо);

– вчинили дії, що призвели до падіння літака компанії «Malaysia Airlines», та/або перешкоджали проведенню розслідування цієї авіакатастрофи

Мовне питання

Також закон гарантує відповідно до закону Ківалова-Колесніченка «Про засади державної мовної політики» право «мовного самовизначення кожного жителя в окремих районах Донецької та Луганської областей щодо мови, яку вважає рідною, вибору мови спілкування, вільного користування російською та будь-якою іншою мовою у суспільному та приватному житті, вивчення і підтримки російської та будь-якої іншої мови, їх вільний розвиток і рівноправність».

Органи місцевого самоврядування мають сприяти «використанню російської та інших мов в усній і письмовій формі у сфері освіти, в ЗМІ і створюють можливості для їх використання у діяльності органів державної влади і органів місцевого самоврядування, в судочинстві, в економічній і соціальній діяльності, при проведенні культурних заходів та в інших сферах суспільного життя».

Вибори та місцеве самоврядування

Верховна Рада має призначити дострокові вибори в зоні АТО . При цьому повноваження депутатів місцевих рад і посадових осіб, обраних на цих виборах  не можуть бути достроково припинені.

Також запроваджується особливий порядок призначення керівників органів прокуратури і судів, який передбачає участь органів місцевого самоврядування.

В прикінцевих положеннях закону визначається, що вибори мають відбутися 7 грудня цього року.

Відновлення Донбасу

Закон передбачає відмінний від загального економічний режим здійснення господарської та інвестиційної діяльності, спрямований на відновлення об`єктів промисловості, транспортної та соціальної інфраструктури, житлового фонду, переорієнтацію промислового потенціалу, створення нових робочих місць, залучення інвестицій і кредитів для відновлення та розвитку об`єктів.

Також закон передбачає державну цільову програму, а в законі про Державний бюджет щороку «передбачаються видатки, що спрямовуються на державну підтримку соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей». Держава «гарантує визначення таких видатків загального фонду Державного бюджету України захищеними видатками, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень».

Відносини з Росією

Органи виконавчої влади в зоні АТО мають сприяти розвитку транскордонного співробітництва між територіальними громадами, органами місцевого самоврядування “окремих районів” з адміністративно-територіальними одиницями Росії на основі угод про прикордонне співробітництво.

Міліція

Закон передбачає створення в цих регіонах рішенням міських, селищних, сільських рад загонів «народної міліції, на які покладається реалізація завдання з охорони громадського порядку в населених пунктах цих районів».  «Загони народної міліції утворюються на добровільних засадах із числа громадян України, які постійно проживають у відповідних населених пунктах».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *